Pies i kot mogą zarazić człowieka koronawirusem? Oto ustalenia ekspertów

Pies i kot mogą zarazić człowieka koronawirusem? Oto ustalenia ekspertów Źródło: Unsplash Anusha Barwa

Kot i pies to wyjątkowi towarzysze w wielu domostwach. Czy w okresie trwania pandemii ich obecność może być dla nas dodatkowym zagrożeniem? Eksperci rozwiewają wątpliwości dotyczące tego zagadnienia.

Bez cienia wątpliwości kot i pies to zwierzęta, które można zastać w wielu domach na całym świecie. Towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. W okresie panowania pandemii wiele osób zastanawia się czy nie stwarzają one zagrożenia epidemiologicznego. Z odpowiedzią śpieszą eksperci analizujący tą zależność.

Kot, pies i koronawirus

Nie da się ukryć, że pies i kot w naszym otoczeniu może mieć mocny wpływ na wiele czynników. Aktualne zagrożenie związane z koronawirusem sprawia, że podajemy w wątpliwość wiele rzeczy. Jedną z nich jest nasze bezpieczeństwo u boku ukochanych pupili. W okresie pandemii warto zachować wszelkie środki ostrożności. Należą do nich przede wszystkim dbanie o odpowiednią higienę i unikanie skupisk ludzkich. Jak wygląda sytuacja w przypadku zwierząt domowych?

Na całym świecie powstaje wiele teorii, których motywem przewodnim jest koronawirus. Znaczna część z nich jest wyłącznie domysłami. Jednak warto je przeanalizować. Czy pies i kot mogą stanowić dla nas zagrożenie? Takie pytanie pojawiło się już w niejednej głowie. W związku z tym sprawą postanowili zająć się eksperci. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Czy domowe zwierzaki stwarzają zagrożenie?

Eksperci rozwiali już wiele wątpliwości dotyczących choroby, która dotarła już niemal wszędzie. Kot i pies może wydawać się niektórym potencjalnym zagrożeniem. Jednak naukowcy uspokajają. Nie ma żadnych dowodów na to by nasi pupile mieli możliwość zarażenia nas koronawirusem. 

- Obecne rozprzestrzenianie się COVID-19 jest wynikiem przenoszenia z człowieka na człowieka. Do chwili obecnej nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać chorobę. Dlatego nie ma uzasadnienia dla podejmowania środków przeciwko zwierzętom domowym, które mogłyby zagrozić ich dobrostanowi - można przeczytać na stronie Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt.

Dzisiaj grzeje: 1. Do sieci wyciekło nagranie z polskiej karetki. Trudno uwierzyć co tam się dzieje
2. Restauracje, kawiarnie i bary zostaną zamknięte. Oficjalne stanowisko premiera

Warto mieć jednak na uwadze to, że został odnotowany jeden przypadek psa zarażonego wirusem COVID-19. Zwierzak nie wykazywał, żadnych objawów choroby i zaraził się nią od swojego właściciela. Jednak nie ma żadnych dowodów potwierdzających, że kot lub pies może zarazić człowieka. Należy jednak zachowywać niezbędne środki ostrożności. Osoby chore i poddane kwarantannie powinny unikać bliskiego kontaktu ze zwierzętami. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kobieta wyleczona z koronawirusa zdradza, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowana
  2. Polscy skoczkowie poddani kwarantannie. W izolatce również Adam Małysz
  3. Skandal po wprowadzeniu ograniczeń w Polsce ws. koronawirusa. Do sieci trafiły nagrania, ręce opadają
  4. Które sklepy będą zamknięte do odwołania? Wszystko jest już jasne, Ministerstwo Zdrowia publikuje pełną listę
  5. Pilne oświadczenie banku w Polsce ws. koronawirusa. Robi się gorąco
  6. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce

Źródło: WP Tech

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News