Straszna choroba, którą właściciele kotów mylą z przeziębieniem. Twój zwierzak może przez nią umrzeć

Straszna choroba, którą właściciele kotów mylą z przeziębieniem. Twój zwierzak może przez nią umrzeć Źródło: Unsplash/ Erik-Jan Leusink

Kot może nawet umrzeć, jeżeli nie wykryjemy tej strasznej choroby w odpowiednim momencie. Łatwo pomylić jej objawy z przeziębieniem, a potrafi ona spowodować ogromne spustoszenie w organizmie zwierzęcia. Wszyscy właściciele czworonogów powinni bacznie obserwować swoich pupili i reagować na niepokojące sygnały.

Kot może mieć bardzo poważne problemy ze zdrowiem, jeżeli właściciel nie zorientuje się w odpowiednim momencie, że ta objawy są sygnałem poważnej choroby. Zaczyna się bardzo niewinnie, bo wygląda jak zwykłe przeziębienie. Jednak brak reakcji opiekunów może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. 

Kot może znaleźć się w śmiertelnym niebezpieczeństwie

Kot może zarazić się tą chorobą nawet jeżeli nie wychodzi z domu i nie ma kontaktu z innymi zwierzętami. Właściciele mogą nieświadomi przynieść ten wirus na butach czy ubraniach. Początkowe objawy zdają się być bardzo niepozorne. Z czasem zwierzę zaczyna odczuwać coraz większy ból i dyskomfort. 

Choroba o której mowa to kaliciwiroza. Atakuje znienacka i usypia czujność właścicieli tym, że łatwo pomylić je ze zwykłym, kocim przeziębieniem. Jeżeli zostanie zbagatelizowana, może stanowić śmiertelne zagrożenie dla zdrowia pupila. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przebieg choroby

Najpierw, po kilku dniach od zakażenia, pojawia się wydzielina z nosa oraz surowicze wypływy z oczu. Później kot zaczyna sprawiać wrażenie osowiałego i osłabionego, a także atakuje go gorączka. Normalne aktywności, takie jak zabawa czy codzienna pielęgnacja, przestają go interesować. Po pewnym czasie zwierzę przestaje jeść. Zwykle to właśnie w tym momencie opiekunowie orientują się, że coś jest nie tak. 

Wszystkie te dziwne zachowania kota związane są z owrzodzeniem gardła i języka, które charakteryzuje kaliciwirozę. W pyszczku kota można zaobserwować białe pęcherzyki, przez które zwierzę nie jest w stanie spożywać pokarmu. Każde dotknięcie powierzchni języka wiąże się bowiem z potwornym bólem. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny aktor. Miał raka MÓZGU, bardzo cierpiał. Fani w żałobie
2. Syn podejrzewał opiekunkę o najgorsze. Zainstalował kamerę i jak zobaczył, co zrobiła w rękawiczkach, zastygł w bezruchu

W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się jak najszybciej z weterynarzem, który poradzi, jak najskuteczniej rozprawić się z tą podstępną chorobą. Z pewnością ważne jest baczne obserwowanie zwierzęcia, a także zapewnienie mu odpowiedniej opieki. Skoro kot nie jest w stanie normalnie jeść, należy uzbroić się w cierpliwość i podawać mu pokarm przez strzykawkę. Nawodnienie jego organizmu jest równie istotne. Najważniejsze jest, żeby przeczekać do momentu, w którym pęcherzyki zaczną znikać. Będzie to sygnał, że zwierzę powoli wraca do zdrowia. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kasjer z Lidla WYROLOWAŁ staruszka z płatnością. Myślał, że nikt go nie widzi
  2. Żona była zaniepokojona zachowaniem męża, więc zainstalowała kamery. Nagranie z kuchni wystarczyło, by z krzykiem wybiegła z domu
  3. Fotograf zobaczył, że panna młoda się trzęsie i natychmiast przerwał ślub. Złamał panu młodemu nos
  4. Babcia wydawała dziwne dźwięki. Powiedziała 4 słowa i świat im się zamazał, przerwali jej koszmar na żywo
  5. Ukryli prawdziwy powód eliminacji z "Tańca z gwiazdami?" Na jaw wychodzą kulisy wczorajszego odcinka

Źródło: Kochamy Zwierzaki

Następny artykuł