Kot jest ospały i ciągle wymiotuje? Natychmiast musi trafić do weterynarza, to mogą być objawy groźnego nowotworu

Kot jest ospały i ciągle wymiotuje? Natychmiast musi trafić do weterynarza, to mogą być objawy groźnego nowotworu Źródło: pixabay/anitamp

Jeśli zauważysz, że takie objawy przejawia twój kot, zabierz go czym prędzej do weterynarza. Okazuje się, że niektóre, szczególne zachowania zwierzaka mogą oznaczać groźny nowotwór.

Kot dla wielu osób jest jak członek rodziny. Dlatego ich właściciele zwykle mocno przeżywają stratę swojego zwierzaka i dlatego wszelkimi możliwymi sposobami starają się zadbać o ich zdrowie. Jeśli dbasz o swojego kota i zauważasz te symptomy, lepiej umów się na wizytę u weterynarza.

Uważnie obserwuj, jak zachowuje się twój kot

Niestety, w większości wypadków, objawów nowotworu wątroby u kotów nie sposób zauważyć. Jednak jeśli komórki nowotworowe zdążyły się poważnie rozwinąć, to zwierzak będzie przejawiał szczególne zachowania. Wśród nich występują: wzmożona ospałość, duża utrata masy, wymioty, wodobrzusze czy żółtaczka. Dlatego widząc takie objawy, kot musi trafić do weterynarza w trybie pilnym.

Jeśli potwierdzi się, że zwierzę choruje na raka wątroby i choroba jest już w zaawansowanym stadium - niestety, należy liczyć z tym, że leczenie kota może być nieskuteczne lub nawet niemożliwe. Jednak w przypadkach pierwotnego nowotworu, zalecane jest usunięcie chorego organu. Wtedy, niezależnie od tego, w jakim stadium rozwoju jest nowotwór, rokowania mogą być dobre. W przypadku przerzutów sprawa jest znacznie utrudniona, bo narządy kotów są wrażliwe zarówno na chemioterapię, jak i radioterapię.

Kot może być uratowany, jeśli uda się wykryć chorobę na wczesnym stadium

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Co więc zrobić, aby wykryć nowotwór wątroby u kota na wczesnym stadium rozwoju? Nie jest to łatwe, bo wymaga wykonania profesjonalnych badań klinicznych i obrazowych (USG), które dopiero wykażą czy zaszły jakieś zmiany. Ponadto biopsja pomoże w rozpoznaniu choroby. W przypadku badań krwi - ich skuteczność jest niska.

Dzisiaj grzeje: 1. Borys Szyc wziął ślub! ”Tak kończymy ten niesamowity rok”
2. Najgorszy finał imprezy w polskim mieście. Nie żyje 39-latka, szybka akcja ratunkowa nie pomogła

Koty dosyć rzadko chorują na nowotwór wątroby, choroba dotyczy głównie dorosłych kotów. Średnia wieku zwierzaków, u których wykrywa się przypadłość, to około 10-12 lat. Pierwotny rak wątroby to zaledwie 1-3% wszystkich nowotworów u kotów i 7% niedotyczących układu krwiotwórczego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  2. Ceny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczy
  3. Różowy lateksowy motyl był tylko początkiem. Dopiero druga kreacja Maryli Rodowicz sprawia, że szczęki opadają
  4. Najgorszy początek Nowego Roku. Z samego rana pożar zebrał śmiertelne żniwo, koszmar w polskim mieście
  5. Mama wyprowadziła się z domu bez malutkiej córki. Dopiero po 10 latach przypomniała sobie, że ją zostawiła

Źródło: Wamiz

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News