Kosztele
Pixabay.com Konevi
Monika Majko - 12 Grudnia 2020

Każdy doskonale zna papierówki, jednak czy pamiętacie kosztele? Niedoceniane, pyszne, na każdej wsi

Kosztele to niedoceniane jabłka, które według podań uwielbiał sam król Jan III Sobieski i jego żona Marysieńka. jedna z najstarszych polskich odmian jabłoni zdecydowanie zasługuje na większe uznanie.

Kosztele to niezwykle kruche i słodkie jabłka, które są odporne na mróz i choroby. Jedna z najstarszych polskich odmian jabłoni nie jest jednak tak popularna, jak np. papierówki, choć zdecydowanie warto jej spróbować.

Jabłoń ta wydaje średniej wielkości jasnozielone i żółtozielone owoce z drobnymi cętkami, a czasem z lekkim rumieńcem. Zbierane są na przełomie września i października, jednak najlepiej nie jeść ich od razu po zerwaniu. Są wtedy twarde i niezbyt smaczne, jednak jeśli odleżą chwilę w chłodzie, miękną i stają się wyjątkowo słodkie.

Odmiana ta z czasem nabiera wyjątkowego aromatu i smaku, w chłodzie może leżeć nawet do wiosny. Polecana jest do deserów, jednak ze względu na szybkie ciemnienie miąższu, trzeba ją szybko kroić. Koszteli najlepiej używać do ciast, dodawać do racuchów lub ususzyć. Ta odmiana raczej nie jest polecana na przetwory, można z niej jednak zrobić przepyszny sok.

Pilny apel Andrzeja Dudy do wszystkich Polaków. Chodzi o szczepienia, trzeba wiedziećPilny apel Andrzeja Dudy do wszystkich Polaków. Chodzi o szczepienia, trzeba wiedziećCzytaj dalej

Kosztela podobno była ulubioną odmianą jabłek królowej Marysieńki oraz króla Jana III Sobieskiego, choć za ich czasów odmianę tę nazywano Wierzbówka Biała. Jabłonie były uprawiane również w ich ogrodzie przy Pałacu w Wilanowie koło Warszawy.

Jak głosi legenda, pewnej jesieni plon z królewskiej uprawy był tak mały, że jabłka zmieściły się w jednym koszu. Król Sobieski miał skwitować niewielkie zbiory słowami "Tylko kosz?", po których jabłka zaczęto nazywać Kosztylką, a potem Kosztelą. Znaliście tę odmianę?

Zobacz także w naszych serwisach:

Adam Małysz mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachAdam Małysz mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Niepodlewam

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News