To może być prawdziwa burza. Angela Merkel już od 12 lat piastuje urząd Kanclerza Niemiec. Teraz, nawet jeśli wygra wybory, może się z nim pożegnać. Wszystko przez napiętą sytuację w środowiskach partii rządzącej.

Niemiecka partia CDU, trwając w stałej unii z bawarską CSU, pozostaje u władzy od wielu już lat. Od 2005 roku na czele partii i rządu staje Angela Merkel. Teraz jednak wszystko może się zmienić.

W środowiskach zbliżonych do kierownictwa partii już nie raz pojawiały się głosy, mówiące o tym, że Merkel szkodzi chadecji. Chodzi przede wszystkim o politykę rządzącej koalicji wobec uchodźców i imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Eksperci twierdzą, że nawet wygrana CDU/CSU (a ta jest prawie pewna) może uniemożliwić Merkel kontynuację na stanowisku Kanclerza. Partia sukcesywnie bowiem traci poparcie. Na dodatek wyborcy przechodzą nie do koalicjanta (i równocześnie głównego rywala Merkel), czyli socjalistycznej SPD Martina Schulza. W tym samym czasie bowiem także jego partia traci poparcie. Na kilka dni przed wyborami w Niemczech jedyną partią zyskującą w sondażach jest eurosceptyczna, antyimigrancka, konserwatywna partia AfD.

– Jeżeli partia Angeli Merkel osiągnie wynik wyborczy poniżej 35%, czyli gorszy aniżeli za czasów Kohla, wewnątrz partii mogą pojawić się głosy, że pani Merkel musi odejść – twierdzi dr Weronika Priesmeyer-Tkocz, dyrektorka berlińskiej Akademii Europejskiej.

Źródło: wsedno24.pl

...

Zobacz również

Zakład, że nie poznajesz tego znanego polskiego polityka?! Niesamowite metamorfozy wybrańców narodu