Londyńska policja doszła do przyczyny pożaru Greenfell Tower w środkowej części miasta. Zginęło w nim 79 osób.

Jak ustalili angielscy śledczy powodem zapalenia się budynku była uszkodzona lodówka, a konkretnie lodówka marki Hotpoint model FF175BP. Wykluczono podpalenie. Model nie zostanie wycofany z rynku, a producent zapowiedział następne testy.

Budynek, do którego pożaru doszło w tym miesiącu spalił się błyskawicznie, nie dając szans na ucieczkę wielu osobom, które ogień zastał w łóżkach. Winę za błyskawiczne rozprzestrzenienie się płomieni upatruje się w elewacji budynku, jej ułożeniu i rodzaju materiału, z jakiego powstała. To wszystko nie wydarzyłoby się jednak gdyby nie wadliwa lodówka. Gorąco jakie wywoływała podczas pracy spowodowało zapłon i konsekwencji tragiczną śmierć 79 osób.

Zbudowany w 1974 blok mieszkalny spłonął w 14 czerwca. Śledztwo wykazało już, że wykładzina elewacji nie odpowiadała normom.

Rzecznik premier rządu brytyjskiego podał do informacji, że w całym Zjednoczonym Królestwie zlokalizowanych jest około 600 budynków, które posiadają taką elewację jak Greenfell Tower.

Policja w sprawie pożaru rozważa postawieni zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci. Zajęto obszerną dokumentację. Chodzi o naruszenie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

źródło: rp.pl

 

...

Zobacz również