Koszmar! 20-sto milionowe miasto dosłownie się dusi

Koszmar! 20-sto milionowe miasto dosłownie się dusi Źródło: Fot. wikimedia.org

Liczba mieszkańców tego miasta przekroczyła już 20 milionów. Według prognoz, w trakcie kolejnych kilkunastu lat ma się ona podwoić, co oznacza, że w Lagos zamieszka więcej ludzi niż w Polsce. Proces urbanizacji w największej aglomeracji Nigerii dawno wymknął się spod kontroli, a będzie tylko gorzej.

Codziennie w Lagos, największym mieście Afryki, osiedla się około 3-4 tysięcy ludzi. Migracja postępuje tak szybko, że statystyki są bardzo niedokładne, ale obecną liczbę mieszkańców nigeryjskiego miasta szacuje się na 21 milionów. Tak lawinowy napływ mieszkańców sprawia, że afrykańska metropolia zaczyna się dusić koszmarnym smogiem.

Błyskawiczny rozrost

Co ciekawe, jeszcze w latach 70-tych ubiegłego stulecia Lagos było mniejsze od Warszawy, a liczba jego mieszkańców nie przekraczała półtora miliona. Dopiero w 2011 roku w byłej stolicy Nigerii pojawiło się ponad 10 milionów mieszkańców. Już dwa lata później pod względem liczby ludności pobił Kair, który obecnie zajmuje drugie miejsce w tej kategorii w Afryce. Z szacunków ekspertów wynika, że to dopiero początek, a w latach trzydziestych XXI stulecia liczba mieszkańców Lagos przekroczy 40 milionów. Galopująca urbanizacja nigeryjskiej metropolii może być bardzo brzemienna w skutkach, bo afrykańskie miasta nie są gotowe na tak gigantyczny napływ ludności. Wszystko z uwagi na niski poziom rozwoju technologicznego i kulejącą logistykę. Źródło: rp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News