Nadchodzi światowy dzień Kostki Rubika. Jaki jest rekord w jej układaniu?

Nadchodzi światowy dzień Kostki Rubika. Jaki jest rekord w jej układaniu? Źródło: pixabay.com/rubylia

Kostka Rubika - jak ułożyć, kto ją wymyślił i jaki jest rekord świata w jej układaniu? Gra zyskała wielu zwolenników, niedługo obchodzimy jej święto. To zmyślna zabawka, która wymaga od gracza logicznego myślenia, rozwija motorykę i zdolności manualne. Przez lata powstało kilka jej zmienionych i ulepszonych wersji o różnych poziomach trudności.

Kostka Rubika - jak ułożyć i dla kogo jest przeznaczona? Została wynaleziona przez węgierskiego matematyka Erno Rubika w 1974 roku. Na Węgrzech jest również nazywana magiczną kostką. Kilka lat później została skonstruowana i opatentowana przez japońskiego inżyniera. Co ciekawe, jej twórca układał Kostkę Rubika po raz pierwszy przez miesiąc. Ten fascynujący przedmiot jest idealny do ćwiczenia motoryki, logicznego myślenia i zdolności manualnych. Ponadto wpływa na koncentrację, cierpliwość, zapamiętywanie poszczególnych ruchów i wytrwałość w osiąganiu efektu końcowego.

To zabawka, sześcian, który na każdej ścianie ma dziewięć kwadratów o różnych kolorach, zadaniem gracza jest ułożenie kwadratów w taki sposób, aby na każdej ścianie wszystkie były w jednym kolorze. Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki to aż 43 tryliony, czyli 10 podniesione do osiemnastej potęgi, jednym słowem - dużo. Kostka składa się z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. 

Kostka Rubika - jak ułożyć? Rekord świata

Od samego początku istnienia Kostki Rubika zastanawiano się, jaka jest minimalna liczba ruchów na rozwiązanie każdego ułożenia. Okazuje się, że maksymalnie można to zrobić w 20 ruchach. Udało wam się kiedyś to osiągnąć? W 2010 roku zespół matematyków z pomocą serwerów Google udowodnił, że właśnie 20 ruchów wystarczy do ułożenia kostki, natomiast najlepszym zazwyczaj wystarczy 15-19.

Rekord światowy w układaniu Kostki Rubika na czas obecny należy do Chińczyka, dokonał tego w 3,47 sekund, drugie miejsce zajmuje Australijczyk Feliks Zemdegs, jednak zrobił on to prawie sekundę wolniej - w 4,22 sekund. Warto wspomnieć, że czwarte miejsce zajmuję Polak - Jakub Kipa, który ułożyć zabawkę w 4,59 sekund.

Pierwszy wynik poniżej minuty został zanotowany w 1980 roku, natomiast poniżej 10 sekund miało miejsce 5 maja 2007 roku na Spanish Open. Wydaje się to bardzo trudne do zrobienia, jednak można się tego nauczyć, zapamiętując kilka algorytmów.

Światowy Dzień Kostki Rubika

17 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Kostki Rubika. I choć ma już kilkadziesiąt lat, wciąż są chętni na to, żeby się z nią zmierzyć. Jednak ostrzegamy, może spowodować chorobę - cubaholics to obsesyjni kostko-układacze, wielu z nich cierpi na kubistyczne uszkodzenie kciuka lub nadgarstka. Zabawka w Polsce jest obecna od 1982 roku. Co roku na świecie sprzedaje się ponad 350 tysięcy egzemplarzy Kostki Rubika.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na ile dni można wziąć urlop na żądanie? Przedstawiamy wszystkie zasady
  2. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  3. Dzień Scrabble - kiedy swój dzień ma najpopularniejsza gra na świecie?
  4. Dzień Bez Alkoholu to nie to samo, co Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Czym się różnią?
  5. Kiedy jest Dzień Rodzeństwa? To już niedługo
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News