Kosowska Federacja Piłki Nożnej została przyjęta do Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA). Decyzja zapadła w skutek głosowania, w którym swoją opinię wyrażali obecni członkowie związku.

Za przyjęciem spornego terytorium do UEFA głosowało 28 przedstawicieli, 24 było przeciw, a 2 wstrzymało się od wypowiedzi.

To historyczny dzień – dołączyliśmy do europejskiej rodziny futbolowej… Piłka nożna pomoże pojednać nasze narody” – powiedział prezes Kosowskiej Federacji Piłki Nożnej Fadil Vokrri.

Zdarzenie wzbudziło spore kontrowersje i emocje w Serbii, która oficjalnie uważa Kosowo za część swojego państwa. Przeciwna przyjęciu Kosowa była także Rosja. „Rosja tej decyzji nie popierała, ale w europejskim futbolu panuje demokracja. Decyzja została przyjęta większością głosów. Trzeba ją teraz wykonać” – powiedział minister sportu Federacji Rosyjskiej Witalij Mutko.

Kosowska Federacja Piłki Nożnej może zostać teraz członkiem FIFA i wziąć udział w kwalifikacjach do mistrzostw świata, które będą rozgrywane w 2018 roku na terenie Rosji. Ostateczna decyzja dotycząca uczestnictwa w turnieju zapadnie 12 maja na kongresie FIFA w Meksyku.

Republika Kosowa to terytorium sporne leżące w Europie Południowo-Wschodniej. W roku 2008 parlament Kosowa ogłosił niepodległość wobec Serbii, która została uznana przez 108 z 193 członków Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Józef Gawron, źródło: https://tvrain.ru/news/kosovo_uefa-408622/

...

Zobacz również

Zobacz również