Kościół zdaje się wspólnotą, w której wszyscy są równi i traktowani w taki sam, pełen szacunku sposób. Tezie tej zaprzeczył jednak stanowczo Damian Jankowski, który nie mógł zostać zakonnikiem z powodu nieznacznej niepełnosprawności. Jako że okazało się, iż nie tylko on miał podobny problem, zdecydował się o nim otwarcie opowiedzieć.

Damian Jankowski współpracuje z kwartalnikiem „Więź”. Jak sam wyznał, jest osobą głęboko wierzącą, dlatego też pięciokrotnie próbował dołączyć do zakonu. Za każdym razem usłyszał jednak odpowiedź negatywną. Jak sądzi, stało się tak z powodu swej nieznacznej niepełnosprawności. Jankowski urodził się bowiem z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Kościół odrzucił Jankowskiego z powodu niepełnosprawności?

– Ciężko mi znaleźć rzecz, której nie mogę robić. Jestem całkowicie samodzielny. W szkole czy na studiach nie było problemów z tym związanych. Pojawiły się dopiero w Kościele – stwierdził Jankowski w rozmowie z TOK FM.

– Pierwsze schody, czyli pytania o stan zdrowia, zaczęły się dość szybko. Przełożony nie ukrywał, że ma co do mnie poważne wątpliwości. Otwarcie zaznaczał, że dotyczą one jedynie „braku wystarczającej sprawności fizycznej” – ujawnił dziennikarz.

– Poczułem absurd sytuacji, miałem poczucie niesprawiedliwości. Trzeba dużo wysiłku, żeby w takim „korporacyjnym” działaniu Kościoła odnaleźć sens Ewangelii. Jeśli kościół zapomina o indywidualnym podejściu, a liczą się statystyki, wizerunek, to zapominamy o ewangelizmie – stwierdził także rozgoryczony Jankowski.

Reakcja wierzących na smutną historię redaktora

Internauci byli naprawdę zbulwersowani historią opowiedzianą przez dziennikarza. Trudno im uwierzyć w objaw dyskryminacji, z którym się spotkał w swoim prywatnym życiu. Sami najważniejsi przedstawiciele Kościoła w Polsce nie odnieśli się jeszcze do kontrowersyjnej sprawy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Tadeusz Rydzyk przeszedł samego siebie! Te słowa go pogrążą

Warto zaznaczyć, że sam Jankowski ujawnił już, iż zgłosiło się do niego kilka osób, które natrafiły wewnątrz wspólnoty na podobne problemy. Jak się jednak okazuje, niezmiennie są one wyciszane lub odbiera się im należytą wagę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełom w Kościele katolickim. Papież Franciszek triumfuje
  2. Papież Franciszek nagle wysłał telegram do Dudy. Znamy jego treść
  3. Okropne! Zakonnica wybierała najbardziej posłuszne dzieci dla księży pedofilów
  4. Rydzyk wywołał międzynarodowy skandal! Mówi o nim cała Ameryka

Czy myślałeś kiedyś o wstąpieniu do zakonu?

Loading ... Loading ...

Polscy księża, którzy dopuścili się okropnych rzeczy [ZDJĘCIA]

Zobacz również

ŹRÓDŁOtokfm.pl

Szefowa działu interwencji portalu Pikio.pl, dziennikarka, studentka stosunków międzynarodowych na UW. Obserwatorka amerykańskiej oraz polskiej polityki zagranicznej.