Kościół w Polsce przyparty do muru! Powstanie raport o księżach pedofilach

Kościół w Polsce przyparty do muru! Powstanie raport o księżach pedofilach

Kościół w Polsce został przyparty do muru przez oburzone i żądne prawdy społeczeństwo. Postanowili przerwać spekulacje na temat skali wykroczeń duchownych i przygotować pełny raport o pedofilii. Arcybiskup Wojciech Polak po zakończeniu zebrania w Płocku ogłosił, że dokładnie przyjrzy się problemowi. Efekty prac mogą być naprawdę szokujące.

Kościół w Polsce za sprawą licznych doniesień o wykroczeniach księży znalazł się w trudnym momencie. Dodatkowo, trudności dostarczają liczne dyskusje w przestrzeni publicznej podsycane przez premierę filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser z podwójnego życia duchownych uczynił temat swojego nowego obrazu. Co wydarzy się po ogłoszeniu raportu?

Powstanie raport o pedofilii polskich księży. Jak z problemem poradzi sobie Kościół w Polsce?

- Do końca listopada powstanie dokument o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych - powiedział podczas konferencji prasowej prymas Polski. Według wizji władz, Kościół w Polsce przygotuje pełny dokument do końca listopada. Zdaniem duchownego najistotniejszym problemem, z jakim stykają się wierni jest brak zaufania do księży. Poprzez media, które na bieżąco dostarczają materiałów o kolejnych wykroczeniach, prowadzona jest spekulacyjna wizja tego, jak wielu z duchownych dopuściło się molestowania niewiernych. Prymas chce uciąć doniesienia, dostarczając materiału, w którym zawrze wszystkie aktualne dane. Efekty prac mają posłużyć także władzom polskiego Kościoła, który chciałby wspomóc ofiary, a także zahamować skandaliczne zachowanie w parafiach. - Dziś poświęciliśmy dużo czasu na ten temat. Ale musimy (pracować) z dużym spokojem, żebyście państwo zrozumieli jasno, a przede wszystkim, żeby wierni zrozumieli jasno, jaki jest ten kierunek naszych działań - mówił arcybiskup Polak, podsumowując 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Zdaniem zebranych duchownych istotne jest ujawnienie liczb, które mówią o molestowaniu nieletnich przez księży. Celem takiej publikacji jest, zdaniem jego autorów, lojalność wobec zaniepokojonych wiernych. - Będzie to dokument, który bardziej ma nam służyć do komunikacji ze społeczeństwem, pokazać nie tylko, jaka jest nasza wola, ale też, jakie działania za tym idą, jakie są kierunki tych działań, co udało się nam zrobić, co widzimy w pewnej perspektywie - dodał duchowny w rozmowie z dziennikarzami.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Jak zauważono forma dokumentu wciąż nie jest do końca jasna. Wiadomo jednak, że jego autorzy nie będą się opierać o standardy podobnych raportów z innych krajów, a stworzą go w oparciu o dane i na sposobie ich zbierania. Na koniec spotkania prymas Polski dodał, że dokument ma ułatwić komunikację ofiar z Kościołem oraz udzielenie im wsparcia. Chociaż padła dokładna data publikacji raportu, arcybiskup zaznaczył, że dopiero "nakreślono kierunek" jego przygotowania. Wciąż nie wiadomo, czy na tę decyzję miały wpływ nastroje wokół Kościoła w Polsce, czy też sygnał z Watykanu. Media są zgodne: to przełom!ZOBACZ TAKŻE:
  1. Mazowsze: Nie pokażą filmu Kler! Powód? ŻAŁOSNY
  2. Poszukajmy ich! Wandale w furii niszczą reklamy filmu "Kler"
  3. Papież Franciszek oskarża Polaków. Krzywdziliśmy inne kraje?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News