Precedensowy wyrok może zrujnować polski Kościół. Nawet 1,5 miliarda do zapłaty

Precedensowy wyrok może zrujnować polski Kościół. Nawet 1,5 miliarda do zapłaty

Kościół od lat zmaga się z problemem, jakim jest konieczność wypłat zasądzonych odszkodowań. Pieniądze te mają trafiać do ofiar przestępstw seksualnych popełnionych przez księży. Taki stan rzeczy nie jest niczym nowym, jednak po ostatnim, precedensowym wyroku Kościół może stanąć na skraju bankructwa.

- Kościół katolicki w Polsce nie jest w stanie wypłacić nawet po 10 tysięcy złotych odszkodowania dla każdej ofiary przestępstwa seksualnego, bo to doprowadziłoby niektóre kurie do bankructwa. - takie słowa usłyszał prezes fundacji „Nie lękajcie się” podczas jednego z nieoficjalnych spotkań z przedstawicielami Kościoła katolickiego. Okazuje się, że kurie mogą spodziewać się kłopotów kalibru dużo większego, niż równowartość 10 tysięcy złotych. Ofiar przemocy seksualnej spowodowanej przez księży jest bowiem całkiem sporo.

Kościół i precedensowy wyrok

Sąd Apelacyjny w Poznaniu podjął we wtorek odważną i nieoczekiwaną decyzję. Towarzystwo Chrystusowe, do którego przynależał ksiądz pedofil, musi wypłacić milion złotych odszkodowania dla kobiety, która w wieku 13 lat była gwałcona. Jednak to jeszcze nie wszystko. Poza jednorazową wypłatą zadośćuczynienia, kobieta ma również dostawać rentę w wysokości 800zł, wypłacaną co miesiąc aż do końca jej życia. Katarzyna musiała wyprowadzić się z domu rodzinnego, gdy miała 13 lat. Na pozór troskliwy i opiekuńczy ksiądz Roman B. pomógł jej, umieszczając ją w domu swojej matki. Niestety, pomoc ta nie była bezinteresowna, bowiem mężczyzna przez kilkanaście miesięcy zmuszał dziecko do seksu. Dziś, dorosła już kobieta ma 24 lata i traumę, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Kwota jednego miliona złotych ma choć trochę zrekompensować wyrządzone jej krzywdy. Adwokat, który reprezentował Katarzynę w sądzie, skomentował całą sprawę.

- Ten wyrok oczywiście zwiększa szanse innych ofiar na odszkodowanie, bo już nikt z taką śmiałością i butą nie będzie twierdził, że Kościół nie może ponosić odpowiedzialności za swoich księży - zapewnił mecenas.

Pokrzywdzeni zaczną walczyć o swoje

Taki wyrok może być dla innych ofiar zachętą do walczenia o swoje prawa. Jak wyliczył portal money.pl, gdyby pokrzywdzone osoby masowo zaczęłyby iść do sądu, to Kościół mógłby się spodziewać kosztów wynoszących nawet 1,5 miliarda złotych! Liczba ofiar księży pedofili i gwałcicieli jest przez polski Kościół ściśle strzeżona. Zostają jednak dane szacunkowe. Według nich liczba liczba pokrzywdzonych osób w Polsce wynosi między 11 a 16 tysięcy osób. - W przypadku pedofilii, jak i innych przestępstwach seksualnych, ofiary rzadko się ujawniają. Z badań wynika, ze robi to zaledwie około 9 proc. z nich - szacuje prezes fundacji „Nie lękajcie się”, Marek Lisiński. Według obliczeń mężczyzny, na jaw wyjść może około 1-1,5 tysiąca podobnych przypadków przestępstw popełnianych przez duchownych. Gdyby każda z pokrzywdzonych osób zdecydowała się iść do sądu i wygrała sprawę, to przyjmując zasądzony w sądzie w Poznaniu milion złotych, Kościół mógłby spodziewać się nawet 1,5 miliarda odszkodowań do wypłaty.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Z radością trzeba się jeszcze wstrzymać

Na wypłatę zasądzonego odszkodowanie pokrzywdzona będzie musiała jednak jeszcze trochę poczekać. Towarzystwo Chrystusowe zapowiedziało złożenie kasacji w sprawie wyroku o zadośćuczynienie. Pełnomocnik towarzystwa wystąpił bowiem z pretensjami. - Na gruncie obowiązujących przepisów prawa w Polsce, nie można przenosić odpowiedzialności za te czyny, w tym cywilnej odszkodowawczej, ze sprawcy na kościelne osoby prawne - skomentował.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Tylko u nas! Kandydat PiS na prezydenta zachwyca się „puszystą tancerką na rurze”
  2. Edyta Olszówka przeżywa pasmo koszmarów. Niech ktoś jej pomoże!
  3. Patryk Jaki oszukał wyborców ws. swojej przeszłości?! Szokujące doniesienia mediów
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News