Potworny skandal! Okładali kijami żydowską kukłę Judasza. "Bij w brzuch! Za to, że chcą odszkodowań od Polski" (WIDEO)

Potworny skandal! Okładali kijami żydowską kukłę Judasza. "Bij w brzuch! Za to, że chcą odszkodowań od Polski" (WIDEO) Źródło: twitter.com

Nawet Kościół Katolicki nie jest w stanie zrozumieć, jak mogło dojść do takich scen, które przygotowali mieszkańcy jednej z Polskich miejscowości. Doszło tam do inscenizacji bicia żydowskiej kukły, przedstawiającej Judasza. Cała sytuacja wywołała wielkie oburzenie nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Kościół zdecydowanie potępił tzw. "sąd na Judaszem", który został zorganizowany w Pruchniku. Do miasta po kilku latach przerwy powróciła bardzo kontrowersyjna tradycja polegająca na spaleniu kukły przedstawiającej znienawidzonego apostoła, który zdradził Jezusa. Być może całe wydarzenie przeszłoby bez echa, gdyby nie fakt, że kukła posiadała żydowskie atrybuty, a z tłumu dochodziło wiele słów, które przekazywały antysemickie treści.

Kościół potępił "sąd nad Judaszem". O wydarzeniach w Pruchniku mówi już cały świat

Temat spalenia kukły, którą wcześniej okładano kijami oraz pozbawiono głowy, podjęły wszystkie polskie media. Okazało się, że jest on na tyle kontrowersyjny, że zajęły się nim także tak uznane międzynarodowe redakcje jak BBC czy The Independent.

Na nagraniach bardzo wyraźnie widać, że w cały proceder zamieszane są dzieci, które ochoczo zachęcane są przez dorosłych do bicia kukły posiadającej pejsy, duży nos oraz charakterystyczne żydowskie nakrycie głowy. Z relacji lokalnej prasy wynika, że okładaniu kijami Judasza towarzyszyły takie okrzyki jak: "(bij) za to, że chcą odszkodowań od Polski".

- Żydzi są głęboko zaniepokojeni upiornym odradzaniem się średniowiecznego antysemityzmu, który prowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpień - skomentował całe zajście Robert Singer, wiceprezes Światowego Kongresu Żydów, który podobnie jak Kościół zdecydowanie potępił organizację tego typu akcji.

- Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego - można przeczytać w oficjalnym komunikacie bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego, pełniącego również funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. 

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News