Rusza nowy ruch w Polsce! "Nie ma zgody, by Kościół pisał ustawy"

Rusza nowy ruch w Polsce! "Nie ma zgody, by Kościół pisał ustawy"

Kościół w Polsce to dość kontrowersyjny temat. Od lat wiele środowisk postuluje, aby nastąpił faktyczny rozdział Kościoła Katolickiego od państwa. Teraz zwarli szyki i rusza nowy ruch w naszym państwie. Mówią, że "nie ma zgody, by Kościół pisał ustawy". Będzie nowy projekt w tej sprawie.

Kościół w Polsce od wieków jest jednym z najważniejszych czynników tworzących naszą kulturę oraz państwo. W czasach zaborów czy wojen to on podtrzymywał polskość i sprawiał, że ludzie dalej pamiętali, kim są i skąd pochodzą. Duchowni dodawali również otuchy ludziom, którzy zaczynali wątpić w to, że Polska będzie jeszcze kiedyś niepodległa.

Kościół ma swoje za uszami

Zarzuca mu się jednak bardzo wiele. Od lat wychodzą na jaw afery pedofilskie z duchownymi w tle. Ludzie mówią również, iż w Kościele Katolickim panuje zbytni przepych i bogactwo. Co więcej, zaczynają wtrącać się do polityki, co jest sprzeczne z postanowieniami Konstytucji RP. W tym celu powstał nowy ruch o nazwie "Inicjatywa Polska", który chce, aby nastąpił faktyczny rozdział państwa od kościoła. Popiera go Barbara Nowacka, która przedstawiła projekt nowej ustawy przed Sejmem. Petycja, jaka zostanie przedstawiona obywatelom, nazywa się "Świeckie Państwo". Od teraz aż do 20 lutego będą zbierane podpisy pod petycją, która ma zostać złożona w Sejmie. Możemy w niej wyczytać, że inicjatorzy chcą, aby ograniczono lekcje religii, których nie raz jest więcej niż geografii czy fizyki. Także ponad miliard złotych idzie na wypłaty dla księży i katechetów. Zaznaczają, że kościół i tak utrzymuje się z podatków każdego Polaka.

Kościół ma czego się bać

"Inicjatywa Polska" chce, aby został zlikwidowany Fundusz Kościelny oraz wspólne komisje rządowo-kościelne i ustanowienie jednej komisji. Barbara Nowacka przed Sejmem mówiła: - Nie ma naszej zgody na to, żeby to Kościół pisał ustawy, wpływał na polityków, mówiąc, jak mają procedować prawo. Nie może być tak, że ludzie wierzący są traktowani dużo lepiej niż osoby niewierzące - mówiła działaczka.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ W samej petycji możemy przeczytać, że podpisani chcą, by wszystkie wyżej wymienione postulaty w końcu weszły w życie i by kościół nie naruszał neutralności światopoglądowej w państwie: - Celem ustawy jest wprowadzenie rzeczywistego rozdziału kościołów i związków wyznaniowych od państwa. (...) Praktyka pokazuje, że kościoły, w szczególności Kościół katolicki, wywierają realny nacisk na władze publiczne w sferze materialnej i niematerialnej. Taki stan rzeczy i takie zachowania naruszają neutralność światopoglądową państwa - czytamy w petycji.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Justyna Żyła bardzo potrzebuje mężczyzny. Sama już nie daje sobie rady
  2. Janowski prosi o pomoc! Żona uwielbianego muzyka ma problem
  3. Służba Ochrony Państwa nie zdała egzaminu? Ten film tego dowodzi
  4. Doda: Emil Stępień to mąż piosenkarki. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
  5. Ile zarabia Omenaa Mensah? To jakie ma biznesy, może was bardzo zaskoczyć
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News