Jeden z najstarszych kościołów w Polsce może runąć. Nie ma pieniędzy na remont

Jeden z najstarszych kościołów w Polsce może runąć. Nie ma pieniędzy na remont Źródło: Facebook.com/Gdańsk Strefa Prestiżu

Kościół św. Mikołaja to jedna z najpiękniejszych polskich świątyń. Budowla jednak nie wytrzyma już długo, a ściany w każdej chwili mogą runąć. Parafianie są zdruzgotani, chcą ratować zabytek.

Kościół św. Mikołaja znajduje się w Gdańsku i stanowi przykład pięknej architektury gotyckiej na polskich ziemiach. Niestety w każdej chwili może po prostu obrócić się w ruinę. Choć mnisi i parafianie starają się uratować zabytek, remont tak starej konstrukcji jest niezwykle kosztowny.

Kościół w Gdańsku prawie jak Notre Dame. Mnisi są zrozpaczeni

Już we wrześniu zeszłego roku kapłani zauważyli, że stan kościoła zaczyna się pogarszać. Obok jednego z filarów zapadła się podłoga, a zaraz potem na ścianach pojawiły się pierwsze pęknięcia. Postępujące zniszczenie oznaczało, że fundamenty świątyni są w bardzo złym stanie, a konstrukcja  w każdej chwili może się zawalić. 31 października 2018 roku podjęto decyzję o zamknięciu obiektu ze względów bezpieczeństwa.

Kapłani musieli prosić księży z innych kościołów, aby pozwolili im odprawić mszę. Duchowni są zrozpaczeni, bardzo chcieliby naprawić zabytkowy obiekt. Powołują się na Notre Dame, które było niewiele starsze od kościoła św. Mikołaja. Obiekt z Gdańska powstał zaraz potem, gdy ukończono budowlę paryskiej katedry.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dominikanie mają też nadzieję, że skoro udało się zebrać kilka setek milionów euro na odbudowę zagranicznego kościoła, Polacy zmobilizują się wspomogą swoimi datkami także rodzimy zabytek. Wiadomo, że gruntowany remont obiektu będzie bardzo drogi, dlatego każda kwota się liczy.

To ważny kościół dla gdańszczan. Sam Paweł Adamowicz prosił o wsparcie

Gdy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz dowiedział się w zeszłym roku o fatalnym stanie świątyni, postanowił zaapelować do wszystkich mieszkańców z prośbą o pomoc.

- Jestem do głębi wstrząśnięty tym, co dziś zobaczyłem i o czym się dowiedziałem, a co dotyczy Bazyliki św. Mikołaja. Pojawiły się w niej znaczne spękania konstrukcji sklepienia oraz inne poważne symptomy, stanowiące zagrożenie dla niej samej. Zapewniam, że ta wspaniała budowla, która towarzyszy gdańszczanom od setek lat, nie zostanie bez pomocy. Nie wiemy jeszcze jaka pomoc będzie potrzebna ale proszę abyśmy wszyscy byli gotowi włączyć się do tego dzieła - napisał wówczas. 

Być może ostatnie, tragiczne wydarzenia we Francji sprawią, że Polacy pomogą mnichom z Gdańska. Kościół św. Mikołaja znów może być pięknym i bezpiecznym miejscem, które będą odwiedzać przyszłe pokolenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marzena Rogalska z partnerem! Gwiazda TVP PIERWSZY raz pokazała ukochanego
  2. Czy to jest samolot, w którym zginęła Anna Jantar? Wyjątkowe wideo z wokalistką
  3. Nad Polskę nadciągają wichury i burze piaskowe. Najbliższe dni najlepiej spędzić w domu
  4. Nagły zwrot w sprawie Tomasza Komendy. Zajmie się nim Sąd Najwyższy
  5. Wystawne chrzciny u Martyniuków. Żona Daniela zadziwiła wyglądem (Zdjęcia)
  6. Tego dnia dzieci pierwszy raz przystąpiły do Komunii Świętej. Chwilę później już nie żyły, niewyobrażalny horror

Źródło: Facebook

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News