Polacy mają już dość. Żądają wyrzucenia księży-pedofilów

Polacy mają już dość. Żądają wyrzucenia księży-pedofilów Źródło: flickr.com

Kościół nie reaguje na karygodne zachowania księży. Duchowni, którzy dopuścili się pedofilii wciąż zostają bez kary. Polacy wobec tak postawionej sprawy nie kryją swojego oburzenia. Czy Kościół, jak i księża-pedofile, wreszcie poniosą odpowiednie konsekwencje?

Kościół katolicki według ludzi wierzących jest - lub raczej powinien być - wspólnotą spokoju i modlitwy. Przynależność do Kościoła winna wiązać się z byciem wysłuchanym przez Boga jak i księży, a nie krzywdą wyrządzaną wiernym. Doniesienia o duchownych, którzy dopuścili się popełnienia przestępstw, jakim jest pedofila, nie cichną.

Wręcz przeciwnie - z dnia na dzień takowych informacji jest coraz więcej. Ludzie przestają kryć swoje oburzenie i zaczynają reagować na to co dzieje się wokół nich. Księża czy biskupi zwykli ignorować takie doniesienia, zamiatając sprawę pod dywan. Tym samym pozostawiają często winnego bez ponoszenia konsekwencji. Ludzie jednak przestają na temat pedofilii w Kościele milczeć.

 Ludzie przestają milczeć i zabierają swój głos w całej sprawie 

Z przeprowadzonych badań wynika, że coraz więcej ludzi zaczyna uważać, że konsekwencje jakie ponoszą księża, którzy dopuścili się pedofilii, powinny być bardziej rygorystyczne. Aż 76% zapytanych Polaków odpowiedziało, że reakcja Kościoła jest zdecydowanie za mało stanowcza. Wciąż jednak są osoby, które uważają jakoby to, jak w stosunku do problemu odnosi się Kościół, jest zupełnie wystarczające.

Co ciekawe, aż 87% ankietowanych zwolenników PO odpowiedziało, że reakcja Kościoła jest niewystarczająca, jednak w przypadku zwolenników PiS taką samą odpowiedź podało zdecydowanie mniej osób, bo 65%. 

Jakie konsekwencje powinni ponieść duchowni będący pedofilami? 

Według 61% ankietowanych Polaków, Kościół ponosi odpowiedzialność za księży dopuszczających się pedofilii. Osób, którzy winę widzą tylko i wyłącznie w duchownym jest zaledwie 22%. Gdy zapytano ich o kto powinien wypłacić odszkodowanie poszkodowanej osobie, zdania ankietowanych stały się bardziej podzielone. 45% jest zdania, że odszkodowanie powinien wypłacić zarówno Kościół jak i ksiądz dopuszczający się przestępstwa, 37% uważa, że powinien to uczynić jedynie ksiądz, natomiast 10% jest za tym by to jednak Kościół poniósł za to odpowiedzialność. 

Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku gdy ankietowani zostali zapytani o to jaka karę powinien w takiej sytuacji ponieść duchowny. Tutaj zgodność Polaków była zdecydowanie większa. Lwia część, bo aż 88%, uważa że taki ksiądz powinien zostać wydalony z kapłaństwa. Wciąż jednak pozostaje 4% populacji, która to część jest zdania, że taki duchowny w dalszym ciągu może pełnić swoje obowiązki. 

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł