Kościół
Fot. Pixabay.com
Patryk Korzec - 10 Stycznia 2019

Można się wściec. Ujawniono, jakie podatki płacą księża

Kościół katolicki oraz reprezentujący go duchowni mają ogromny wpływ na funkcjonowanie Polski, choć w ostatnim czasie wokół kwestii wiary i księży wybucha sporo kontrowersji. Na jaw wychodzą skrywane do tej pory informacje, a teraz głośno zrobiło się o podatkach, które muszą płacić duchowni. Możemy im jedynie zazdrościć.

Kościół katolicki ma bardzo silną i niemalże nienaruszalną pozycję w naszym kraju. Przez wiele lat duchowni wyrobili sobie wśród wiernych opinię nieomylnych drogowskazów, które wskazują im właściwą ścieżkę przez życie. Ksiądz uważany jest za osobę godną zaufania w każdej sprawie, choć w ostatnim czasie coraz częściej okazuje się, że wielu z nich mocno tego przywileju nadużywa. W mediach raz po raz publikowane są kolejne sekrety i skrywane informacje dotyczące przewinień duchownych oraz pedofilskich zapędów, a teraz na jaw wyszedł kolejny fakt, przez który można się wściec. Poniżej Pikio.pl prezentuje, jakie podatki obowiązują Kościół oraz księży w naszym kraju.

Jakie podatki płaci Kościół w Polsce?

Jak każdy z nas, Kościół oraz księża w naszym kraju również są płatnikami podatku, dzięki czemu dokładają się do budżetu państwa, jednak zasady, jakie obowiązują w ich przypadku, z pewnością zdziwią wielu Polaków. Okazuje się, że duchowni opłacają podatki w formie bardzo korzystnego ryczałtu. Kwota ustalana jest osobno na każdy rok podatkowy, zależnie od liczebności parafii, w której sprawują posługę. Proboszczów oraz wikariuszy obowiązują osobne stawki, które rozliczane są według 16 różnych stawek. Money.pl podaje, iż proboszczowie w 2019 roku zapłacą między 434 zł do 1559 zł, wikariusze natomiast od 131 zł do 503 zł. Nie można pominąć również faktu, iż datki zbierane od wiernych na tacę za sakramenty pokroju ślubu czy chrztu nie podlegają opodatkowaniu, jeśli w całości przeznaczane są na cele kościelne - utrzymanie budynku, ogrzewanie czy rachunki.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
michalikPogięło ich! Polscy duchowni osiągnęli szczyt szaleństwaCzytaj dalej

Koszty ubezpieczenia księży w naszym kraju

Wszystko brzmi bardzo miło i korzystnie, okazuje się jednak, że to nie koniec niespodzianek. Reprezentujący Kościół duchowni cieszyć się również mogą atrakcyjnymi składkami ZUS, które miesięcznie wynoszą 189 zł i pozwalają w pełni korzystać z państwowej opieki medycznej. Można się wściec, gdyż prawie w całości kwota ta jest odliczana od zryczałtowanego podatku. Składki współfinansowane są aż w 80% przez Fundusz Kościelny, a ten z kolei finansowany jest ze środków państwowych.ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Proboszcz z Plebanii na TVP ostro o PiS. „Zaczną strzelać do ludzi”
  2. Kaczyński nie będzie miał wyboru? Podzieli się władzą z opozycją
  3. Rząd PiS okłamał Polaków? Ustawa o przemocy domowej nie została wycofana
  4. Na co chorowała Kora? Artystka zmagała się z przerażającą chorobą
  5. Ile zarabia Beata Tyszkiewicz? To strasznie smutne, jaką ma emeryturę
 
KościółKsiądz legenda molestował dzieci? Wstrząsające wyznania wyszły na jawCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News