Jak dowiedziały się media, rząd Prawa i Sprawiedliwości przyznał kolejną wysoką dotację dla Kościoła katolickiego. Tym razem chodzi o kilka milionów złotych dla Centrum Opatrzności Bożej. 

Jak informowaliśmy wcześniej, rząd Prawa i Sprawiedliwości przyznał wysokie dotacje katolickiemu duchownemu, redemptoryście Tadeuszowi Rydzykowi. Początkowo politycy PiS chcieli przeznaczyć 20 milionów złotych z budżetu państwa na prywatną szkołę duchownego. Gdy to się jednak nie udało z uwagi na medialną burzę i oburzenie części społeczeństwa w ramach ugody – po zmianie władzy – z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o. Rydzyk dostał blisko 30 milionów złotych (26mln plus odsetki). Kolejną dotacją było 200 tysięcy złotych w ramach projektu promocji Polski za granicą dla fundacji „Lux Veritas” należącej do toruńskiego redemptorysty.

Ponadto Kościół katolicki uzyskał od rządu PiS 500 milionów złotych w ramach tzw. „utrzymania stosunków między Kościołem a państwem” w latach 2016-2018, w tym po blisko 120 milionów złotych rocznie na Fundusz Kościelny. Dodatkowo Kościół otrzymał 100 milionów złotych w celu sfinansowania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Tym razem strona kościelna może liczyć na 4 miliony złotych, które przyznało ministerstwo kultury centrum znajdującemu się w Świątyni Opatrzności Bożej w ramach programu infrastruktury kulturalnej. Jak przekonuje resort kultury, pieniądze z budżetu państwa zostaną przeznaczone na „adaptację nieruchomości na cele działalności kulturalno-koncertowej”.

Co ciekawe, w ramach tego samego konkursu, dotacji nie przyznano m.in. Muzeum Narodowemu w Warszawie (które ubiegało się o wsparcie finansowe, by przystosować swój obiekt dla osób niepełnosprawnych), a także Filharmonii i Operze Krakowskiej oraz Teatrowi Śląskiemu w Katowicach.

ZOBACZ TAKŻE – Rząd przeznaczy ponad 500 mln zł na „utrzymanie stosunków z Kościołem”

ZOBACZ TAKŻE – o. Rydzyk dostanie kolejną dotację

ZOBACZ TAKŻE – Ojciec Rydzyk dostanie ponad 26 milionów złotych

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: pikio / newsweek

Zobacz również