Seniorka dostała oburzający list od księdza. "Jest pani winna 400 zł dobrowolnej ofiary na kościół"

Seniorka dostała oburzający list od księdza. "Jest pani winna 400 zł dobrowolnej ofiary na kościół" Źródło: Needpix

Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Białymstoku przyciągnął uwagę internautów oraz mediów z całego kraju. Jedna ze starszych wiekiem parafianek otrzymała bowiem list, w którym "poproszono" ją o uregulowanie 400 zł rzekomych zaległości z dobrowolnej ofiary. Pod pismem podpisał się ksiądz proboszcz.

Kościół katolicki teoretycznie nie powinien pobierać od wiernych obowiązkowych opłat za uczestniczenie w jego obrzędach. Inaczej do tego zagadnienia podeszła jednak Rada Parafialna i Ekonomiczna parafii pod wezwaniem św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Białymstoku. Gremium wysłało do jednej z parafianek (a być może także do większej grupy wiernych) zadziwiające pismo, pod którym podpisał się miejscowy proboszcz. 

Kościół w Białymstoku i obowiązkowa dobrowolna ofiara

- Serdeczna prośba! (...) Wobec zbliżających się wielkich inwestycji zaplanowanych przez księdza proboszcza Rada prosi o niezwłoczne uregulowanie zaległości za rok 2011, 2013, 2015 oraz 2018. Dobrowolne ofiary na utrzymanie parafialnego kościoła są składane podczas kolędy. Za każdą nieodnotowaną roczną wpłatę w kartotece, Rada obciąża rodzinę w wysokości 2 zł od każdej niedzieli, tj. 100 zł za cały rok - czytamy w oburzającym wręcz liście do starszej wiekiem kobiety.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dalej w piśmie wytłumaczono, że "zadłużona" osoba musi zgłosić się do proboszcza w celu uregulowania zaległości oraz odnotowania tego w rzeczonej kartotece, ponieważ "utrzymanie kościoła parafialnego jest obowiązkiem każdej rodziny". Sam list należy za to przekazać księdzu, aby ten oddał go Radzie Parafialnej i Ekonomicznej. Za spłatę "długu" można otrzymać "pisemne podziękowanie".

Reakcje internautów na ujawnienie treści listu

Dzisiaj grzeje: 1. Bliźniacy znani z uwielbianego programu znalezieni martwi. Wspólnie popełnili samobójstwo
2. Uwielbiany wokalista disco polo przewieziony do szpitala, z samochodu został tylko wrak. Porażające zdjęcia z tragedii

Treść pisma na Facebooku udostępnił syn parafianki. Po pewnym czasie zdecydował się usunąć post, gdyż spadła na niego ogromna krytyka czy nawet pogróżki. Jak przyznał, niektórzy komentujący okazali się jednak bardzo uprzejmi. Zgłosił się do niego nawet ksiądz, który przeprosił za zachowanie białostockiego proboszcza i zaoferował, że wpłaci "dobrowolną ofiarę" za jego rodzinę.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacji
  3. Rydzyk obraził Polaków. Z jego ust padły słowa, które nie mieszczą się w głowie
  4. 37 ofiar śmiertelnych, niemalże 400 osób rannych. Polska policja przekazała bolesne informacje
  5. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Źródła: Onet, Bezprawnik, Kurier Poranny

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News