Kościół w Polsce
Piotr Molecki/East News
Monika Majko - 30 Listopada 2020

W kościołach odczytano list abp. Jędraszewskiego. Wielu wiernych zaniemówiło

Kościół w Polsce od początku stoi w opozycji do wszystkich protestujących w ramach trwającego w kraju strajku kobiet. Abp Jędraszewski napisał list, którego treść wierni usłyszeli podczas niedzielnego nabożeństwa. Słowa duchownego zszokowały wiele osób.

Kościół Katolicki w Polsce nie popiera protestów związanych ze strajkiem kobiet. Abp Marek Jędraszewski odniósł się do protestujących w swoim liście do wiernych, który odczytano podczas niedzielnego nabożeństwa. Słowa kontrowersyjnego kapłana wstrząsnęły Polakami.

Kościół Katolicki nie wspiera strajku kobiet

Abp Marek Jędraszewski z Archidiecezji Krakowskiej znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi, m.in. o osobach homoseksualnych, których określił publicznie mianem "tęczowej zarazy". Duchowny postulował również niemoralność zapłodnienia metodą in vitro oraz głośno sprzeciwiał się "czarnemu protestowi".

Dramatyczny apel Kingi Rusin, dotarły do niej porażające informacje. Zdjęcia tylko dla wytrwałychDramatyczny apel Kingi Rusin, dotarły do niej porażające informacje. Zdjęcia tylko dla wytrwałychCzytaj dalej

W minioną niedzielę odczytano w świątyniach list do wiernych, którego autorem jest metropolita krakowski. Abp Jędraszewski odnosi się w nim m.in. obecnej sytuacji w kraju, związanej z pandemią koronawirusa, która paraliżuje nie tylko Polskę, ale niemal cały świat.

– Słyszymy dzisiaj słowa Pana Jezusa, będące prawdziwym programem na Adwent Roku Pańskiego 2020: "Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie" (Mk 13, 33). W pierwszej chwili można by odnieść wrażenie, że to wezwanie wpisuje się w treść tego, co przeżywamy od kilku miesięcy: obawy i lęki związane z wybuchem epidemii, stan zagrożenia zdrowia i życia. W pewnym sensie zapewne tak właśnie jest, bowiem życie ludzkie naznaczone jest niezwykłą kruchością i nikt z nas nie zna dnia ani godziny, kiedy Bóg zechce powołać nas do siebie – napisał duchowny.

Treść listu Abp Jędraszewskiego była dostępna w internecie już w piątek. W swoich rozważaniach metropolita krakowski poruszył również temat rodzicielstwa oraz wdzięczności za błogosławieństwo od Boga, jakim jest każde dziecko.

– Adwentowe rozważania dotyczące Zachariasza i Elżbiety, Maryi i Józefa skłaniają nas do tego, aby z ogromną wdzięcznością wobec Boga, Ojca nas wszystkich, spojrzeć zarówno na każde narodzone już dziecko, jak i na każde dziecko, które jeszcze oczekuje na moment swego przyjścia na świat – przekazał Abp Jędraszewski w liście.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Pilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąPilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąCzytaj dalej

List abp Jędraszewskiego zszokował wiele osób

Według metropolity krakowskiego Adwent to dobry czas, by oddać się zadumie na ten temat i docenić dar, jakim dla każdego człowieka jest dziecko. W liście kapłana nie zabrakło jednak kontrowersji. Duchowny odniósł się w nim również do trwającego w Polsce strajku kobiet, które protestują przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w kraju.

– Dlatego nie może być ono ani "ciężarem i zagrożeniem", ani też "niepotrzebnym, a kosztownym dodatkiem życiowym", jak chcieliby tego w imię absolutnej wolności współcześni rzecznicy zabijania dzieci nienarodzonych (por. św. Jan Paweł II Wielki, Homilia, Kielce, lotnisko w Masłowie, 3 czerwca 1991) – napisał metropolita krakowski.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Strajk kobiet rozpoczął się 22 października br., tuż po wydaniu przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego orzeczenia, iż aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP.

Wyrok Trybunału złamał obowiązujący od 1993 roku tzw. kompromis aborcyjny i spotkał się z ogromnym sprzeciwem społeczeństwa. Od tego czasu w całym kraju odbywają się protesty, które w ostatnim czasie z pokojowych manifestacji zmieniły się w utarczki manifestantów ze służbami bezpieczeństwa. O zaprzestanie stosowania agresji wobec protestujących apelowała niedawno m.in. dziennikarka stacji TVN, Kinga Rusin.

Zobacz także w naszych serwisach:

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News