Ujawniono, ile pieniędzy Kościół przeznacza na cele dobroczynne. Można tylko załamać ręce

Ujawniono, ile pieniędzy Kościół przeznacza na cele dobroczynne. Można tylko załamać ręce Źródło: unsplash.com/Shalone Cason

Kościół katolicki działa na całym świecie, w każdym zakątku globu. Z łatwością więc zbiera datki przy okazji różnych celów dobroczynnych. Do puszek trafiają nieprawdopodobne sumy. Nadszedł moment, w którym ujawniono całą prawdę na ten temat.

Kościół, jak się okazuje, większość pieniędzy zabiera do swojej kieszeni. Brutalna prawda została ujawniona przez dziennikarza, który od lat śledzi finanse Stolicy Apostolskiej. Wnioski i obliczenia, jakie znajdują się w napisanej przez niego książce, wywołują ogromne oburzenie.

Kościół oddaje biednym tylko 20% swoich funduszy ze zbiórek dobroczynnych

Gianluigi Nuzzi wydał książkę, w której finansowo rozlicza Watykan. To właśnie na jej łamach ujawnił, że Stolica Apostolska zamknęła 2018 rok na budżetowym minusie. Aby załatać długi, w które wplątali się duchowni, pobierają pieniądze z tzw. świętopietrza - czyli z funduszy dobroczynnych. Kwoty, które tam trafiają, powinny powinny być w całości przeznaczone na pomoc potrzebującym. Tak się dzieje, ale tylko w 20%.

Jak się okazuje, z każdych 10 euro do biednych trafia jedynie 1/5 tej kwoty - 2 euro. Nuzzi bardzo dokładnie przeanalizował watykański budżet. Wywołał też aferę, kiedy przechwycił tajne listy do papieża Benedykta XVI. Teraz dzięki 3 tysiącom dokumentów może przedstawić dokładny obraz finansów Stolicy Apostolskiej. Watykan jest bankrutem i nie boi się o tym pisać.

Watykan tonie w długach, a kuria kupuje drogie nieruchomości?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W 2018 roku zabrakło pieniędzy głównie dla pracowników Watykanu, a przez minusy na kontach bankowych trzeba było wstrzymać remonty i utrzymanie parafii. Na papierze wszystko wygląda inaczej - w dokumentach widnieją ogromne sumy pieniędzy, a w rzeczywistości duchowni wyprzedają klejnoty i ziemie, np. Santa Maria di Galeria, 424-hektarową posiadłość na obrzeżach Rzymu.

Dzisiaj grzeje: 1. Jolanta Kwaśniewska nie wytrzymała. Podczas wywiadu ujawniła całą prawdę, wszystkim opadły szczęki
2. Pedofil w programie TVN?! Pilna akcja policji, jest oświadczenie prokuratury

Co więcej, dziennikarz odkrył, że prawdopodobnie bez zgody papieża Franciszka kuria zakupiła w Londynie horrendalnie drogie nieruchomości. Świętopietrze przestało być przekazywane w dużej mierze dla potrzebujących. W ciągu kilku lat wszystko diametralnie się zmieniło - na gorsze. Aż 60% pieniędzy jest przeznaczane na pokrycie watykańskich długów, z kolei dalsze 20% trafia do depozytu. Pozostałe 20% jest dla najbiedniejszych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wymiana małego elementu w aucie grozi mandatem 500 zł lub utratą dowodu rejestracyjnego. OSTRZEŻENIE dla kierowców
  2. Justyna Kowalczyk w końcu pokazała partnera. Sportsmenka długo go ukrywała, teraz wiadomo dlaczego
  3. 22-latek zgwałcił zaledwie 13-miesięczną dziewczynkę. Nieoficjalne doniesienia są porażające, ujawniono, do czego wykorzystał papierosy
  4. Ogromne zniżki w Biedronce! Tak niskich cen popularnych produktów nie było od dawna, trzeba się spieszyć
  5. Zjadłeś czekoladę i usiadłeś "za kółkiem"? Możesz dostać srogi mandat, a nawet stracić prawo jazdy

Źródło: Na Temat

Następny artykuł