Kościół w Polsce
Twitter.com prymasowska
Monika Majko - 26 Października 2020

Prymas Polski bez skrupułów zaapelował do strajkujących kobiet. Przesadził?

Kościół Katolicki stał się jedną ze stron w konflikcie ws. prawa aborcyjnego w naszym kraju. Prymas Polski zaapelował do protestujących kobiet, słowa abp Wojciecha Polaka poruszyły wielu obywateli.

Kościół w Polsce jest obwiniany za wpływ na czwartkową decyzję Trybunału konstytucyjnego, która złamała tzw. kompromis aborcyjny i uznała prawo do aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu na niezgodne z Konstytucją RP. Prymas Polski zaapelował do protestujących kobiet.

Kościół zaapelował do protestujących, Prymas Polski przekazał kilka słów oburzonym obywatelom

Od czwartku w całym kraju trwają protesty, związane z wyrokiem sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy orzekli, że prawo do aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu na niezgodne z Konstytucją RP. Decyzja Trybunału złamała tzw. kompromis aborcyjny, wypracowany w 1993 roku, co w praktyce może już wkrótce doprowadzić do całkowitego zakazu aborcji w kraju.

Incydent przed domem Andrzeja Dudy i jego rodziny. Interweniowała Kinga DudaIncydent przed domem Andrzeja Dudy i jego rodziny. Interweniowała Kinga DudaCzytaj dalej

W ramach działań okazujących sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, w niedzielę odbyły się m.in. strajki pod polskimi kościołami. W związku z tymi wydarzeniami Prymas Polski abp Wojciech Polak wystosował kilka słów do protestujących kobiet.

- Przeżywamy trudny czas, czas rozszerzającej się pandemii. Czas, w którym wielu choruje, wielu cierpi, w którym śmierć dotyka naszych rodzin i wspólnot. Ostatnie dni przyniosły nam także liczne protesty społeczne. Są one wyrażane niekiedy w sposób bardzo gwałtowny, zdecydowany, ostry, raniący innych - przekazał Prymas Polski.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

Archidiecezja gnieźnieńska opublikowała apel Prymasa Polski do protestujących na swoim Twitterze

Na Twitterze archidiecezji gnieźnieńskiej opublikowano nagranie, w którym Prymas Polski apeluje do protestujących o szacunek dla siebie nawzajem i dla świętych miejsc. Niedzielne protesty pod i w świątyniach doprowadziły m.in. do przerwania mszy w katedrze w Poznaniu.

- Bardzo proszę o wzajemny szacunek, o to byśmy nie przekraczali granic, o szacunek dla siebie nawzajem, szacunek dla miejsc świętych, dla naszych świątyń. Bardzo proszę, by były one miejscami pojednania i jedności - zaapelował abp Wojciech Polak

Dzisiaj grzeje:

1. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził

2. TVN przekazał tragiczne informacje, stało się najgorsze. Nie żyje, cała rodzina i bliscy w żałobie

3. Krzysztof Krawczyk wprawił wszystkich w osłupienie. Zdradził, jaką emeryturę dostaje

Jednocześnie abp Wojciech Polak poprosił Polaków o niepogłębianie podziałów w społeczeństwie i wzajemną odpowiedzialność. Prymas Polski wezwał do jedności i pokoju w tym trudnym czasie w kraju związanym z zagrożeniem pandemią koronawirusa, a także rosnącymi niepokojami społecznymi.

- Nie powodujmy podziałów, nie przyczyniajmy się do tego, by były one jeszcze głębsze. Niech wszystkim nam zależy na jedności i pokoju. Bądźmy za siebie nawzajem odpowiedzialni - dodał abp Polak.

Ogólnopolski Strajk Kobiet nie zapowiada jednak końca protestów. Już dzisiaj od godziny 16:00 trwają blokady dróg w wielu polskich miastach, a w środę protestujący mają masowo odmówić przyjścia do pracy, by w ten sposób zamanifestować swoje niezadowolenie z działań w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Po 19 latach pożegnała najlepszego przyjaciela. Wzruszające nagranie sprawia, że samemu chce się płakać
  2. Polacy pogrążeni w żałobie. Nie żyje Franciszek Wrana, tragedia, "pozostanie w naszej pamięci"
  3. Już w poniedziałek Polacy odczują skutki, wszyscy mają dość. Działania przybierają na sile
  4. Ratownik medyczny nie mógł już dłużej. Zdradził, co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczeć
  5. Mamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacje
  6. Niezwykle smutne odkrycie. Ludzkie śmieci trafiły już na dno Rowu Mariańskiego
  7. Najprostsze i najpyszniejsze na świecie pierogi bez lepienia przygotujesz w kilka minut. Kapitalna receptura

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News