Kościół odpowiedział
Pixabay.com Senlay
Monika Majko - 25 Października 2020

Mamy oficjalną odpowiedź Kościoła na protesty kobiet. Ręce opadają

Kościół w Polsce zareagował na niedzielne protesty kobiet w świątyniach. Episkopat opublikował oficjalne oświadczenie w tej sprawie, wiele osób jest w szoku.

Kościół zabrał głos w sprawie protestu kobiet, który odbył się w niedzielę w polskich świątyniach. Konferencja Episkopatu Polski opublikowała na swojej stronie internetowej oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Wielu obywateli załamało ręce czytając słowa abp Stanisława Gądeckiego.

Kościół odpowiedział na strajk kobiet w świątyniach

W związku z czwartkowym wyrokiem sędziów Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym uznania prawa do wykonania aborcji na podstawie przesłanki embriopatologicznej za niezgodne z Konstytucją RP, w całej Polsce od kilki dni trwają protesty. Obywatele codziennie wychodzą na ulicę, by pokazać niezadowolenie z decyzji o zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce, która w praktyce łamie tzw. kompromis aborcyjny i może wkrótce doprowadzić do całkowitego zakazu jej wykonywania.

Dobitnie smutna wiadomość o Maryli Rodowicz. Potwierdziły się czarne przypuszczeniaDobitnie smutna wiadomość o Maryli Rodowicz. Potwierdziły się czarne przypuszczeniaCzytaj dalej

W niedzielę 25 października br. protestujący pojawili się na nabożeństwach w polskich kościołach. W ramach ogólnopolskiej akcji "słowo na niedzielę", manifestanci wrzucali na tacę banknoty ze specjalnymi napisami oraz pojawiali się na mszach z transparentami oraz plakatami, wyrażającymi sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który z kolei jest gorąco popierany przez polski Kościół Katolicki.

- świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu. […] Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający. […] Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać, ani na to przyzwalać - zacytował na swojej stronie Encyklikę Jana Pawła II "Evangelium Vitae" Episkopat Polski.

Konferencja Episkopatu Polski oficjalnie zareagowała na niedzielne wydarzenia w kościołach. Na swojej stronie polski kler opublikował specjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, zaapelował o "wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka".

Episkopat Polski nazwał niedzielny protest kobiet "aktami przemocy, które uniemożliwiły w niektórych kościołach osobom wierzącym modlitwę i uczestnictwo w Eucharystii". Słowa duchownych zszokowały wielu obywateli, w tym wiernych. Jednocześnie na stronie Episkopatu przypomniano, że "to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

Kościół w Polsce wydał oświadczenie w sprawie niedzielnych protestów

Przewodniczący Episkopatu Polski, Abp Stanisław Gądecki, upomniał protestujących, że droga, którą wybrali w ramach sprzeciwu wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego o zaostrzeniu prawa aborcyjnego w kraju jest błędna. Kościół stanowczo nie popiera tych działań.

- Wulgaryzmy, przemoc, obelżywe napisy i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje, których dopuszczono się w ostatnich dniach – mimo iż mogą one pomóc niektórym osobom w rozładowaniu ich emocji – nie są właściwą metodą działania w demokratycznym państwie - przekazał Abp Stanisław Gądecki.

Dzisiaj grzeje:

1. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził

2. Od jutra gigantyczna zmiana. Trzeba się przygotować, nowe obostrzenia dotkną tysiące Polaków

3. Krzysztof Krawczyk wprawił wszystkich w osłupienie. Zdradził, jaką emeryturę dostaje

Na koniec abp Stanisław Gądecki zachęcił jednak do dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet. Duchowny zaapelował również dziennikarzy i polityków "nieeskalowanie napięć, w poczuciu odpowiedzialności za pokój społeczny".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zauważyła skulonego pitbulla na ławce. Prawda ją przeraziła, konieczna była pomoc
  2. Nie żyje wschodząca gwiazda futbolu. 17-latek zmarł w tajemniczych okolicznościach, opłakują go czołowi piłkarze świata
  3. Już w poniedziałek Polacy odczują skutki, wszyscy mają dość. Działania przybierają na sile
  4. Ratownik medyczny nie mógł już dłużej. Zdradził, co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczeć
  5. Mamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacje
  6. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć
  7. Okrasa wyjawił najlepszy przepis na ciasto na pierogi. Jest po prostu idealne

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News