Kościół pieniądze rząd
pizabay/kisistvan77
Joanna Szwalikowska - 25 Maja 2020

Ile państwo wydaje na Kościół? Rząd unika odpowiedzi

Kościół i jego wsparcie finansowe przez rząd kosztuje Polaków duże sumy pieniędzy. Posłowie pytają o konkretne kwoty, jednak odpowiedzi brak. Premier Mateusz Morawiecki unika odpowiedzi na interpelację wystosowaną przez grupę posłów Lewicy.

Interpelacja została napisana w marcu bieżącego roku, posłowie zapytali w niej o dokładną sumę, która jest wydawana na kościół. Pytania dotyczą m.in. pensji katechetów, funduszu kościelnego, a także podatków odprowadzanych przez związki wyznaniowe. Minęły trzy miesiące, a odpowiedzi wciąż brak.

Agnieszka Chylińska i przykre doniesienia.Media przekazały bardzo złe wieści. Chodzi o Agnieszkę ChylińskąCzytaj dalej

Kościół katolicki i wydatki na niego to burzliwa kwestia. Premier unika odpowiedzi

- Mówiąc szczerze, nie spodziewam się odpowiedzi. Po prostu wiedza, o którą pytam, jest ściśle chroniona - wyznała na łamach Rzeczpospolitej Anna Maria Żukowska, posłanka Lewicy. Według zapisów w konstytucji odpowiedź ze strony premiera powinna nadejść w ciągu 21 dni, jednak możliwe, że ta się nigdy nie pojawi. Podobna interpelacja została złożona w 2018 roku ze strony Jacka Protasiewicza i do końca kadencji odpowiedź nie nadeszła.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Michał WiśniewskiDominika Tajner wygadała wszystkie sekrety Wiśniewskiego. Po latach musiała wszystko z siebie wyrzucićCzytaj dalej

- Ile środków finansowych zostało przekazanych przez państwo polskie w latach 2016–2017 oraz w pierwszym kwartale 2018 roku na Kościół katolicki i instytucje Kościołowi katolickiemu podległe oraz na pana Tadeusza Rydzyka i na fundacje należące do Kościoła katolickiego? - również w 2018 roku zapytał inny z posłów, ale ten również nie doczekał się odpowiedzi.

Centrum Informacyjne rządu, w odpowiedzi na pytania Rzeczpospolitej, poinformował, że Prezes Rady Ministrów upoważnił 25 marca 2020 roku ministra spraw zewnętrznych i administracji do tego, by udzielił odpowiedzi na postawione pytania w sprawie tegorocznej interpelacji. CIR oświadczył również, że premier nie udzieli odpowiedzi na poprzednie interpelacje, ponieważ kadencja rządu już się skończyła. Na pytanie o to, dlaczego tak długo zwlekał z odpowiedzią, urzędnicy nie potrafili już odpowiedzieć.

Dzisiaj grzeje:

1. Z ostatniej chwili: Media dotarły do tajnych planów rządu. Koniec obowiązku noszenia maseczek, ale nie wszędzie

2. Znamy dokładną datę. Polacy odetchną z ulgą, wszystko stanie się jeszcze w tym tygodniu

Budżet państwa zasila między innymi fundusz kościelny, to z niego finansowane są składki emerytalne i zdrowotne duchownych. W 2017 roku fundusz został dofinansowany kwotą 159 milionów złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Objawy zawału u kobiet bywają inne niż u mężczyzn. Nie wolno ich bagatelizować
  2. Uwielbiany przez kibiców mistrz walczy o życie. Straszna choroba przykuła go do łóżka
  3. Doda aż skacze z radości, w końcu się doczekała. Pokazała wiele mówiące zdjęcie, gratulacje
  4. Zauważyła czarny worek na poboczu drogi. Zajrzała do środka i nogi się pod nią ugięły, od razu wyciągnęła telefon
  5. Rząd wprowadza zmiany, które uderzają w emerytów. Wielu straci tysiące złotych
  6. Wyborna wiadomość dla mieszkańców polskiej miejscowości. Prezydent miasta znosi uciążliwą opłatę, żeby wesprzeć lokalnych handlarzy i kupców

PogrzebJak wygląda pogrzeb zmarłego z koronawirusem? Pan Maciej ujawnił porażający opis procedurCzytaj dalej

źródło: Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News