Kościołowi w Polsce brakuje księży. Będzie ich ściągać zza granicy

Kościołowi w Polsce brakuje księży. Będzie ich ściągać zza granicy Źródło: Facebook/Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Ksiądz będzie teraz zawodem deficytowym w naszym kraju? Wiele wskazuje na to, że w Polsce jest coraz mniej kandydatów na księży. W związku z tym konieczne jest podjęcie nietypowych działań.

Kościół w naszym kraju ma ogromny problem. Wszystko przez to, że zaczyna brakować kandydatów chętnych do zostania duchownymi. Coraz mniej osób chce pełnić posługę, co sprawia, że pojawiły się ogromne kłopoty dla wszystkich zarządzających instytucją. Zanosi się na to, że doczekamy się bardzo nietypowego rozwiązania, o którym już teraz zaczęło się mówić.

- W tym roku święcenia kapłańskie w archidiecezji lubelskiej przyjęło zaledwie kilku diakonów, a 8 lat temu, kiedy także uczestniczyłam w takiej uroczystości, było ich ponad 20 - mówi jedna z parafianek, która dziwi się obecnym stanem rzeczy.

Wygląda na to, że Kościół ma wielki problem.

Kościół ma bardzo poważny problem

Niestety duchowni stają teraz przed poważnym problemem, na którym cierpi cała struktura Kościoła w Polsce. 

- To już nie te czasy, kiedy święcenia przyjmowało po kilkudziesięciu młodych mężczyzn. Ciągle jednak w kościołach archidiecezji pracuje ponad 500 kapłanów, w przyszłym roku do święceń przygotowuje się 10 diakonów - mówi ksiądz dr Tomasz Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej.

To właśnie na Lubelszczyźnie kandydatów jest obecnie najmniej, co sprawia, że pojawił się bardzo poważny problem.

- W dziesięciu parafiach musieliśmy zmniejszyć liczbę wikariuszy i tak pewnie będzie w najbliższej przyszłości. Wikariusze zabierani są z tych parafii, w których nie powoduje to istotnych zmian i perturbacji. Nie ma więc takich sytuacji, w których wierni mieliby utrudniony dostęp do posługi kapłańskiej i mamy nadzieję, że tak pozostanie - dodaje arcybiskup Stanisław Budzik.

Kościół narzeka na brak kandydatów na księży

Rzecznik archidiecezji dodał, że w Polsce księżom pomaga bardzo wielu duchownych z Afryki, którzy mogą w tej sytuacji pomagać polskim duchownym. Pojawiają się plany, by odważniej wcielać ich w działania polskich parafii. Wygląda na to, że polski Kościół będzie ściągał księży zza granicy. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak sam przyznaje księża z Afryki bardzo szybko uczą się języka polskiego i doskonale sprawdzają się w swoich rolach, w związku z czym ich pomoc okazuje się być nieocenionym wsparciem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aktor "Młodych Wilków" zakatował swoją matkę NA ŚMIERĆ. Po 2 latach wyszedł na wolność, Polacy nie mogą w to uwierzyć! 
  2. Wiemy, kim naprawdę jest mąż Julii Pitery! Spadniecie z krzeseł, gdy poznacie PRAWDĘ!
  3. Straszliwy nowotwór zabił dziecko. Ojca ścięło z nóg, gdy zdjął lustro sprzątając pokój córeczki
  4. Kulisy "Kiepskich" odbierają mowę. Cała prawda o serialu ujawniona
  5. 200 tysięcy starszych Polaków codziennie przyjmuje ten lek. Ma być wycofany, jest pilny apel lekarzy do NFZ
  6. To zwala z nóg, rodzina mordercy Kristiny wyciąga asa z rękawa. Jakub A. będzie miał ochronę prawną o jakiej mu się nie śniło

Źródło: Dziennik Wschodni

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News