Czy emerytury księży powinny być opłacane wyłącznie przez kościół?

Czy emerytury księży powinny być opłacane wyłącznie przez kościół? Źródło: Senlay Piaxabay.com

Kościół oraz księża to ważny fundament społeczeństwa, lecz coraz częściej Polacy głośno mówią o tym, że duchowni nie powinni być utrzymywani z publicznych pieniędzy. Czy ich emerytury nie powinny być finansowane wyłącznie przez kościół?

Kościół zmaga się z dużym kryzysem wiary wśród swoich wiernych. Coraz mniej osób pojawia się na niedzielnych mszach i w związku z tym coraz mniej pieniędzy ląduje na tacach podczas nabożeństw. Mimo to kościół w Polsce korzysta z publicznych rozwiązań przeznaczonych dla każdego obywatela. Według sondy przeprowadzonej przez SuperExpress, większość ankietowanych jest za tym, aby emerytury księży nie były finansowane z publicznych podatków.

Obecnie księża mogą korzystać z 13. emerytury, przysługuje im również świadczenie 500+ dla niesamodzielnych seniorów. Na emeryturę duchownych składa się nie tylko Fundusz Kościelny, ale także ZUS, a więc w praktyce pojawia się podwójna waloryzacja. Czy Polacy zaczynają dostrzegać podwójne standardy i gotowi są powiedzieć dość? Czy emerytury księży powinny być opłacane wyłącznie przez kościół?

Źródło: SuperExpress

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News