W Polsce pojawił się pierwszy "datkomat", który pozwala wpłacić ofiarę na kościół kartą. Ma z góry ustalone stawki

W Polsce pojawił się pierwszy "datkomat", który pozwala wpłacić ofiarę na kościół kartą. Ma z góry ustalone stawki Źródło: Anna Gru Unsplash.com

Kościół boryka się z coraz większym problemem, ponieważ liczba ludzi uczęszczających na msze święte od lat maleje. Kapłani starają się wyjść naprzeciw i przystosować się do potrzeb, o których głośno mówi nowoczesne społeczeństwo. Jeden z proboszczów zdecydował się na postawienie w swojej świątyni "datkomatu", to pierwszy egzemplarz w Polsce.

Kościół w Gdańsku jest naprawdę wyjątkowy i nie chodzi o zapierającą dech w piersiach architekturę. O świątyni Matki Bożej Saletyńskiej na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej zrobiło się głośno za sprawą niepozornego urządzenia, które stanęło przy drzwiach. Ksiądz zdecydował się zareagować na uwagi jakie otrzymywał od swoich parafian.

To pierwszy taki kościół w Polsce

Kościół znalazł się na ustach wszystkich, ponieważ w świątyni możemy oglądać pierwszy w Polsce "datkomat". Urządzenie mające ułatwić wiernym złożenie ofiary zostało zaprojektowane przez gdańską firmę na prośbę proboszcza. Wielokrotnie słyszał on od swoich wiernych, że nie mogą przekazać symbolicznego datku na swój kościół ze względu na brak pieniędzy. Wielu zwracało się z prośbą o to, by ksiądz przemyślał zakup terminala, wtedy wszyscy bez wyjątku mogliby składać ofiary. Ksiądz Maciej Kucharczyk poszedł krok dalej i zwrócił się z prośbą do firmy, która zawodowo zajmuje się płatnościami bezgotówkowymi z zadaniem zaprojektowaniem "datkomatu". I tak oto przy drzwiach stanęło niepozorne czarne urządzenie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Wybierz wartość ofiary i przyłóż kartę

Według relacji Wirtualnej Polski na urządzeniu należy najpierw wybrać kwotę, jaką chce się przekazać na kościół. Do wyboru są cztery opcje: 5, 10, 20 i 50 złotych. Po przyjęciu płatności z maszyny rozlega się serdeczne "Bóg zapłać". Zapewne "datkomat" musi wzbudzać wśród parafian spore zainteresowanie i możliwe, że kościół odwiedzi teraz sporo wiernych spoza parafii chcących zobaczyć niezwykłe urządzenie. Nie ulega wątpliwości, że coraz częściej rezygnujemy z transakcji gotówkowych i w naszych portfelach próżno szukać jakichkolwiek monet. Czyżby "datkomaty" były przyszłością i już niedługo zobaczyć je będzie można w innych świątyniach?

Dzisiaj grzeje: 1.Janusz Palikot przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje, choroba zwyciężyła

2. Największy wzrost liczby zarażonych na świecie od początku epidemii. Specjaliści mówią już o drugiej fali

Ksiądz nie ukrywa, że na razie sprawdza czy pomysł się przyjmie

"Datkomat" w gdańskim świątyni to prototyp, dlatego możliwe, że konieczne będzie wprowadzenie kilku zmian. Dotychczas jednak proboszcz odpowiedzialny za pojawienie się niecodziennego urządzenia relacjonuje, że zebrało ono bardzo pozytywne recenzje i parafianie są zadowoleni z tego rozwiązania.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lewandowscy bawili się na weselu. Wyglądali jak milion dolarów, wiemy ile kosztuje sukienka Anny (FOTO)
  2. Ewa Chodakowska nigdy nie wrzuca do rosołu 1 rzeczy. Ma lepszą i zdrowszą alternatywę
  3. Tragiczna śmierć gwiazdy, popełniła samobójstwo. Zostawiła krótką wiadomość
  4. Gwiazdor "The Voice" był ciężko chory i przeszedł operację. Nikt nie był świadomy, co się z nim dzieje
  5. Stanisława Celińska zdradziła całą prawdę o swojej córce. Niejedna matka będzie mieć łzy w oczach
  6. Cała Polska we łzach. Nie żyje Zbigniew Czerwiński, śmierć przyszła nagle

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News