Kościół w dobie pandemii
pxhere CC0 Domena publiczna
Irmina Jach - 17 Października 2020

Wierni właśnie się dowiedzieli. Władze kościelne podjęły decyzję, obejmuje ona bardzo dużą grupę Polaków

Kościół zmaga się z konsekwencjami decyzji rządu. Z uwagi na wzmożoną ilość zakażeń koronawirusem cały kraj objęty został czerwonymi i żółtymi strefami. W związku z najnowszymi obostrzeniami w kościelnych ławach zasiądzie znacznie mniej wiernych. Hierarchowie podjęli ważną decyzję, która obejmie duże grono Polaków. Wszystko już jasne.

Kościół w dobie pandemii koronawirusa, tak jak inne instytucje publiczne, zmaga się z licznymi problemami. Duże zgromadzenia ludzkie, niezależnie od ich celu, grożą gwałtowną transmisją niebezpiecznego patogenu, która może być katastrofalna w skutkach. Hierarchowie podjęli szczególne wysiłki, by chronić wiernych.

Nie żyje legendarny aktor znany z największych hitów TVP. Przyjaciele przekazali druzgocącą wiadomośćNie żyje legendarny aktor znany z największych hitów TVP. Przyjaciele przekazali druzgocącą wiadomośćCzytaj dalej

Kościół w dobie koronawirusa zmaga się z poważnymi problemami

Metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik zabrał głos w sprawie funkcjonowania kościoła w dobie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Ograniczenia związane z liczbą wiernych, którzy mogą jednocześnie uczestniczyć w mszy świętej, zmusiły go do podjęcia radykalnych kroków. Hierarcha zdecydował się na udzielenie katolikom dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta. Obejmie ona bardzo dużą grupę Polaków. Będzie obowiązywać od najbliższej niedzieli, 18 października, do odwołania. Opublikowano oficjalny apel w tej sprawie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Właśnie zapadła decyzja, na 2 tygodnie przed Wszystkimi Świętymi. Dotyczy bardzo dużej grupy PolakówWłaśnie zapadła decyzja, na 2 tygodnie przed Wszystkimi Świętymi. Dotyczy bardzo dużej grupy PolakówCzytaj dalej

- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy świętej nie jest obciążona grzechem (...). Korzystających z dyspensy zachęcamy do udziału we mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcamy również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także do duchowej łączności ze wspólnotą kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe - napisano w komunikacie opublikowanym w sobotę, 17 października bieżącego roku, na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej.

Dzisiaj grzeje: 1. Zakażony ksiądz napisał wiadomość ze szpitala. Po jego słowach wiele osób zamarło

2. Zatrważające wiadomości. Polsat dzisiaj przekazał je Polakom

3. Na wesele nagle wparowała policja, zaczęła wyprowadzać ludzi. Wszystko się nagrało

Z dyspensy będą mogli skorzystać wierni, którzy mieszkają na stałe lub przebywają na terenie archidiecezji lubelskiej. Region, w którym się ona znajduje, jest obecnie w bardzo trudnej sytuacji epidemiologicznej. Od soboty, 18 października, Lublin, Chełm, Zamość oraz powiaty: lubelski, janowski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki i włodawski znajdują się w czerwonej strefie. Oznacza to, że Polacy zamieszkujący te tereny muszą liczyć się z przestrzeganiem bardzo surowych zasad bezpieczeństwa. Zaostrzono między innymi reguły dotyczące zgromadzeń w miejscach kultu religijnego, działania lokali gastronomicznych, siłowni, placówek kultury oraz komunikacji miejskiej. Zamknięte zostały siłownie, aquaparki i siłownie. Kościół nie mógł zostać obojętny na założenia zaprezentowane przez rząd. Na udzielenie dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta zdecydował się także biskup diecezji siedleckiej, Kazimierz Gurda.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niewiarygodnie pyszne placki ziemniaczane z jednego składnika. Ania Starmach podała rewolucyjny przepis
  2. Sensacyjna wiadomość z ostatniej chwili. Kamil Stoch wycofał się z mistrzostw, wszystko przez stan zdrowia
  3. Nagła decyzja polskiego kościoła. Wszystko odwołano, nikt nie spodziewał się identycznego rozstrzygnięcia
  4. Z ostatniej chwili: Nie żyje uwielbiany polski polityk. Polskę obiegła tragiczna wiadomość
  5. Fatalne wieści z MZ, sytuacja wymknęła się spod kontroli. Chodzi o pacjentów w poważnym stanie
  6. GIS alarmuje, znaleziono niebezpieczne bakterie w mięsie. Mogłeś je kupić w popularnym sklepie
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News