Kościół, nowe obostrzenia
unsplash.com Tomas Robertson
Weronika Wasiak - 17 Października 2020

Od dziś kolejne obostrzenia w kościołach. Wydano szczegółowe rozporządzenie

Także kościół musi dostosować się do nowych obostrzeń, jakie już dziś wchodzą w życie Polaków. Społeczność musi dostosować się do zupełnie nowych zasad sanitarno-epidemiologicznych, co ma pomóc zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Co zmieni się w kaplicach? Jest szczegółowe rozporządzenie.

Nie tylko kościół, ale też sklepy czy komunikacja miejska zostały objęte nowymi obostrzeniami, o których oficjalnie poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. W związku z dynamicznym rozwojem epidemii ponownie została wprowadzona godzina dla seniorów, a także ograniczenia w ilości pasażerów czy uczestników imprez okolicznościowych. Również wierni zostali zobowiązani do dostosowania się zmian.

Właśnie pod osłoną nocy zapadła ostateczna decyzja dot. zakazów dla PolakówWłaśnie pod osłoną nocy zapadła ostateczna decyzja dot. zakazów dla PolakówCzytaj dalej

Kościół kolejnym miejscem z nowymi obostrzeniami. Jest rozporządzenie

TVN24 informuje, że arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski, wydał szczegółowe rozporządzenie w kwestii "wykonywania posługi duszpasterskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie stanu epidemii". Do zmian dostosować muszą się bowiem nie tylko wierni, ale również duchowni.

- Mając na uwadze nowe decyzje Rządu RP, które wchodzą w życie z dniem 17 października 2020 roku, przekazuję Rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w czasie stanu epidemii - zaczął w oficjalnym wpisie abp. Wojciech Polak.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Właśnie zapadła decyzja, na 2 tygodnie przed Wszystkimi Świętymi. Dotyczy bardzo dużej grupy PolakówWłaśnie zapadła decyzja, na 2 tygodnie przed Wszystkimi Świętymi. Dotyczy bardzo dużej grupy PolakówCzytaj dalej

Kapłan przypomina, że zgodnie z rozporządzeniami, o których zadecydował rząd, z dniem dzisiejszym zostają wprowadzone limity osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwie. Jak zaznacza, w strefie żółtej jest to 1 osoba na4 mkw, a w strefie czerwonej -1 osoba na 7 mkw. Abp. podkreśla, że w związku z tym przed wejściem do kościoła musi zostać umieszczona wyraźna informacja o ilości wiernych, którzy mogą przebywać na mszy.

- W związku z powyższym należy w widocznym miejscu przed wejściem do kościoła umieścić informację dotyczącą liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii - zaznaczył prymas Polski.

Jednocześnie abp. zwrócił się też do wiernych, którzy, jak zaznaczył, podczas mszy muszą mieć zasłonięty nos oraz usta. Do tej zasady stosować mają się również służący podczas liturgii, "lecz nie w czasie wykonywania przez nich czytań i śpiewów". Duchowni są również zobligowani do zwracania uwagi na dokładną dezynfekcję rąk. Z kolei jeśli chodzi o Komunię Świętą abp. Polak poinformował, że "należy udzielać jej wiernym pod postacią chleba na rękę lub do ust, zgodnie z tym, jak o to proszą".

- Sakrament pokuty i pojednania należy sprawować z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Szafarze tego sakramentu sprawują go, mając założoną maseczkę - brzmi rozporządzenie.

Dzisiaj grzeje: 1. Nagła decyzja polskiego kościoła. Wszystko odwołano, nikt nie spodziewał się identycznego rozstrzygnięcia

2. Zaczęło się, rząd może zapukać do twoich drzwi. Będą sprawdzać wszystko, mieszkanie, nieruchomości, pieniądze

3. Z ostatniej chwili: Nie żyje uwielbiany polski polityk. Polskę obiegła tragiczna wiadomość

Prymas nawiązał również do mszy pogrzebowych, zwracając się do kapłanów, by informowali żałobników "o istniejących ograniczeniach co do liczby uczestników w kościołach oraz o ograniczeniach dotyczących możliwości organizowania spotkań po pogrzebie: w strefie żółtej do 20 osób, w strefie czerwonej – zakaz".

Najlepsze newsy dnia:

  1. 5 sprytnych tricków sprawi, że kotlety mielone wyjdą idealne. Korzystają z nich najlepsi szefowie kuchni
  2. Iga Świątek usłyszała druzgocącą informację. Fakty są bezwzględne, musi przygotować się na rozczarowanie
  3. Oficjalnie: ogromne zmiany w całej Polsce. Premier Morawiecki podjął kluczowe decyzje
  4. Niestety, koronawirus może przenosić się w nowy sposób. Właśnie zmieniono kluczowe wytyczne
  5. 45-letnia Polka ostrzega przed koronawirusem. Ujawniła okropne powikłania, dramatyczny apel
  6. W dawnej hucie znaleziono niezwykłą monetę. Może być zwiastunem legendarnego skarbu
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: TVN 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News