Kościół podjął decyzję o uczestnictwie w mszach świętych. Dyspensę dostali tylko nieliczni

Kościół podjął decyzję o uczestnictwie w mszach świętych. Dyspensę dostali tylko nieliczni Źródło: Flickr Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Kościół wreszcie zareagował na obecną sytuację w kraju, związaną z pandemią koronawirusa. Duchowni udzielili dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej mszy świętej prawie do końca marca. Jednak dotyczy to tylko określonej grupy wiernych. Według Kościoła, część osób wciąż powinno uczestniczyć w ceremoniach.

Kościół wciąż pozostaje otwarty, a msze w Polsce są organizowane, chociaż takie instytucje jak szkoły, teatry i kina zostały już zamknięte do odwołania. Wreszcie duchowni zdecydowali się zareagować na obecną sytuację kryzysową w kraju i całej Europie związaną z pandemią koronawirusa. Udzielono dyspensy od obowiązku udziału we mszy świętej, jednak nie wszystkim.

Do tej pory Kościół nie zajmował stanowiska w sprawie pandemii koronawirusa w Polsce. Msze wciąż się odbywały, a wielu duchownych nawet otwarcie mówiło w wywiadach, że brak uczestnictwa w ceremoniach jest aktem niewiary. Takie podejście budziło coraz więcej kontrowersji, zwłaszcza że zamknięto już szkoły oraz instytucje kulturalne takie, jak kina oraz teatry. Wreszcie metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, zdecydował się udzielić dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej do 29 marca. Jednak nie dotyczy to wszystkich wiernych.

Kościół wreszcie zareagował na wybuch pandemii koronawirusa

Wiele osób zapomina, że kościół to także miejsce, w którym ryzyko zakażenia się koronawirusem jest większe. W świątyniach gromadzi się wiele osób, które często przebywają bardzo blisko siebie. W dodatku w instytucjach tych ta gromadzi mnóstwo starszych osób, które szczególnie są narażone na chorobę wywołaną wirusem. To wśród nich najczęściej pojawiają się przypadki śmiertelne.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dotychczas Kościół nie podejmował decyzji w sprawie zgromadzeń. Warto podkreślić, że wiele elementów mszy świętej prowadzi do bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, należą do nich udzielanie komunii oraz przekazywanie znaku pokoju. Mimo zagrożenia, wielu duchownych uważało, że brak udziału w ceremoniach jest jednoznacznym aktem niewiary. Jednak metropolita warszawski wreszcie podjął decyzję, o udzieleniu dyspensy. Nie dotyczy ona jednak wszystkich wiernych.

Dzisiaj grzeje: 1. Zakaz handlu złagodzony. Nieoficjalnie: rząd wprowadza ważne zmiany z powodu koronawirusa

2. Lekarz oszacował, ile miesięcy będzie trwać wirus w Polsce. „Musimy szykować siły”

Kościół zdecydował, że w Polsce dyspensa od udziału w niedzielnych mszach świętych będzie obejmowała przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, osoby zarażone wirusem lub z objawami, które są dla niego charakterystyczne. Zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w ceremonii są także pracownicy służby zdrowia, dzieci i młodzież, a także dorośli, którzy muszą sprawować opiekę nad innymi. Dyspensa ma trwać do 29 marca.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ksiądz nie chce odwołać rekolekcji. Według niego gorszy od koronawirusa jest wirus atakujący duszę
  2. Polscy skoczkowie poddani kwarantannie. W izolatce również Adam Małysz
  3. Mamy przełom ws. koronawirusa? Naukowcy informują o skutecznym leku, jest znany od 70 lat
  4. Szkoły będą prowadzić lekcje przez internet? Jest decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej
  5. Z ostatniej chwili: znany dziennikarz Polsatu na kwarantannie z podejrzeniem koronawirusa
  6. W Biedronkach zostały zainstalowane nowe kasy z ukrytymi funkcjami. Dobrze je znać

źródło: Radio Zet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News