Kościół gwarantuje porażające zarobki
pxhere CC0 Domena publiczna
Irmina Jach - 11 Października 2020

Dziennikarze ujawnili ile zarabia się w kościele. Kwoty zwalają z nóg, ciężko uwierzyć

Kościół gwarantuje swoim pracownikom olbrzymie pieniądze. Dziennikarze ujawnili, o jakie kwoty chodzi. Są porażające, ciężko uwierzyć. Nic dziwnego, że zarobki księży i hierarchów kościelnych od lat budzą ogromne emocje wśród opinii publicznej. Z informacji opublikowanych przez portal Money wynika, że łapówki również nie są rzadkością.

Kościół, mimo że oficjalnie deklaruje pełną przejrzystość i otwartość, niechętnie wypowiada się na temat zarobków osób, które pełnią w nim posługę. To, ile zarabiają duchowni stanowi swojego rodzaju tajemnicę, która nie jest prosta do wyjaśnienia. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" przeprowadzili jednak śledztwo, które ujawniło wstrząsającą prawdę. Trudno uwierzyć, o jakie kwoty chodzi.

TVN, pomarańczowe ostrzeżeniaZacznie się dziś wieczorem, apogeum nastąpi we wtorek. TVN alarmuje, wydano pomarańczowe ostrzeżeniaCzytaj dalej

Kościół gwarantuje pracownikom ogromne zarobki

Według reporterów największą część zarobków, na jakie może liczyć kościół, stanowią datki od wiernych "na tacę". Dziennikarze, opierając swoje wyliczenia na dochodach diecezji tarnowskiej, gdzie na msze uczęszcza największy odsetek katolików, doszli do wniosku, że właśnie z tego źródła może pochodzić około 585 tysięcy złotych miesięcznie co daje zarobek roczny w wysokości około 7 milionów złotych. Zarobki księży ograniczyła pandemia koronawirusa, przez którą na nabożeństwa uczęszcza znacznie mniej osób niż do tej pory.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

ŚlubTeściowa dała zięciowi na ślubie karteczkę. Kiedy umarła, zdradził żonie jej zapierającą dech treśćCzytaj dalej

Wszystkie dochody parafii muszą być rozliczane z kurią, często wybierając przy tym metodę ryczałtową. W takim przypadku kościół nie ma obowiązku przeznaczania na rzecz kurii pieniędzy z tacy, lecz zapłatę ustalonego podatku. Taki mechanizm funkcjonuje między innymi w diecezji poznańskiej, gdzie proboszcz jest zobowiązany do zapłacenia swoim przełożonym "1,05 złotego od każdej duszy w kościele". Mimo że kwota wydaje się niewielka, miesięcznie sięga nawet 525 tysięcy złotych, zaś rocznie - 6,5 miliona złotych.

Dzisiaj grzeje:

1. Profesor wprost przyznał, ile jeszcze potrwa epidemia. Nie ukrywał fatalnych wiadomości

2. Szkoły jednak mogą zostać zamknięte? ”Na 3-4 tygodnie, do czasu spadku liczby zakażeń”, Dr Grzesiowski mówi wprost

3. Niewiarygodne, ile na swoim zwycięstwie zarobiła Iga Świątek. Kwota trudna do wyobrażenia

Kościół zarabia także na wizytacjach i na sakramentach udzielanych przez kapłanów. Przyjazd biskupa do parafii może kosztować parafię nawet 2 tysiące złotych. Ksiądz, który chce objąć probostwo w preferowanym przez siebie kościele, według "Gazety Wyborczej" również jest zobowiązany do przekazania w ręce kurii koperty ze stosowną sumą w środku. Z informacji przekazanych przez dziennikarzy wynika, że objęcie probostwa na dobrej parafii trzeba zapłacić w kurii od 20 do 80 tysięcy złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. "Godziny dla seniorów" już nie tylko dla osób po 65. roku życia. Może ty też jesteś na liście
  2. Iga Świątek absolutną rekordzistką. Polka przebiła największe legendy tenisa
  3. Wszystko poszło na żywo w Polsacie. Polacy dowiedzieli się właśnie, co ma wydarzyć się za kilka tygodni
  4. Właśnie wykryto nowe, ogromne ognisko zakażeń w Polsce. Bardzo przykre informacje
  5. Lekarz odmówił umierającemu pacjentowi pomocy. Skandal i olbrzymia afera w polskim szpitalu
  6. Gołąbki pyszne niczym u ukochanej mamy. Smak, którego nie da się podrobić, palce lizać

Mężczyzna znalazł dziwne jajkoZnalazł na podwórku bardzo dziwne jajko. Kilka sekund później pękło, rzucił się do ucieczkiCzytaj dalej

Źródło: Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News