Kościół w dobie pandemii
unsplash.com Jordan VC
Irmina Jach - 10 Listopada 2020

Kościoły zostaną całkowicie zamknięte? Doradca premiera zabrał głos, wierni aż się przeżegnali

Kościół jest obecnie miejscem, w którym - w związku z licznymi zgromadzeniami - może dochodzić do transmisji koronawirusa. Mimo że ryzyko jest naprawdę duże, a krajowe media niejednokrotnie informowały o kolejnych ogniskach niebezpiecznego patogenu w świątyniach w całej Polsce, rząd wstrzymuje się od decyzji o zamknięciu kościołów. Czy sytuacja zmieni się w najbliższym czasie?

Kościół, zdaniem ponad połowy Polaków, w dobie pandemii koronawirusa, powinien pozostawać zamknięty. Do tej pory rząd, który zdecydował się na zamknięcie wielu miejsc użyteczności publicznej, nie zdecydował się na zamknięcie świątyń. Teraz głos na ten temat zabrał główny doradca premiera ds. COVID-19. Wierni aż się przeżegnali.

Nie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąNie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąCzytaj dalej

Kościół już wkrótce zostanie zamknięty?

Główny doradca premiera ds. COVID-19, profesor Andrzej Horban, w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita", opowiedział o obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Ekspert przyznał, że granica wydolności systemu medycznego w Polsce została już dawno przekroczona i przyszedł czas na zdecydowane decyzje.

Problemy służby zdrowia zaowocowały między innymi powstaniem szpitali tymczasowych. Największy z nich funkcjonuje obecnie na stołecznym Stadionie Narodowym. Na szczęście, na ten moment nie możemy mówić jeszcze o kompletnym załamaniu sektora medycznego. Specjalista odpowiedział, kiedy można mówić o spełnieniu czarnego scenariusza.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Wtedy, kiedy nie będzie stałego dostępu do tlenu, nie będzie łóżek, leków i personelu, który poprowadzi chorego w sposób fachowy - powiedział profesor Andrzej Horban, dodając, że obecnie polskie szpitale dysponują 200 tysiącami łóżek.

- Jeśli wyłączymy rehabilitację i sanatoria, bo tam zwykle nie ma dostępu do tlenu, pozostaje około 100 tysięcy łóżek, z tego ok. 30 tysięcy jest przeznaczonych i gotowych dla pacjentów z COVID-19. Można tę liczbę zwiększyć, stawiając przy każdym butlę z tlenem. Ale przy zużyciu 60 litrów na minutę taka butla starcza na pół godziny - skomentował.

- Mamy więc do dyspozycji maksymalnie, i raczej teoretycznie, połowę łóżek, czyli ok. 50 tys., jeśli doliczymy łóżka w szpitalach tymczasowych. Przy 30 tysięcy zdiagnozowanych dziennie średnio 6 tysięcy osób wymaga pobytu w szpitalu. Średni czas pobytu to dziesięć dni. Oznacza to, że po dziesięciu dniach mamy zajętych 60 tysięcy łóżek - dodał.

Ekspert nie ukrywa, że według niego rząd powinien podjąć decyzję o przynajmniej miesięcznym lockdownie. W przypadku, kiedy liczba nowo zdiagnozowanych zacznie przekraczać 30 tysięcy, nie będzie innego wyjścia. Tylko poważne ograniczenia ustabilizują sytuację sanitarną w kraju.

- Musimy zakazać ludziom wychodzenia z domu bez powodu, jedynie do pracy w zawodach, które są niezbędne do funkcjonowania kraju. Wszystko inne należy zamknąć na miesiąc - powiedział.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje Ryszard Kasprzak. Zrozpaczona rodzina przekazała wiadomość

2. Zamykają siłownie na stałe. Wszystko przez koronawirusa, znana sieć złożyła wniosek o upadłość

3. Żona Kurskiego przerwała milczenie. Dziennikarze dotarli do porażającej prawdy o ochronie

Główny doradca premiera ds. COVID-19 został zapytany również o to, dlaczego galerie handlowe zostały zamknięte, a kościół do tej pory funkcjonuje bez większych ograniczeń. Wyjaśnił, że decyzja była podyktowana tym, że placówki handlowe są obecnie zdecydowanie bardziej oblegane niż kościoły.

- Ale w tej chwili powinno się zamknąć także kościoły - dodał profesor, sugerując dalsze działania rządu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wierna suczka nagle podeszła do trumny właściciela. Żona zmarłego nie mogła uwierzyć
  2. Robert Lewandowski spełnił największe marzenie. Dostał „Złotą Piłkę”, pomógł mu polski gwiazdor (FOTO)
  3. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  4. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  5. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  6. Koniec marzeń o powrocie na Księżyc? Joe Biden ma inne priorytety
  7. W niecałe trzy lata do ich dwójki dołączyło dziewięcioro dzieci. Trudno o większy zbieg okoliczności

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News