Prokuratura zaprzeczała istnieniu skandalicznego dokumentu. Dziennikarze dotarli do "instrukcji postępowania w kontaktach z Kościołem"

Prokuratura zaprzeczała istnieniu skandalicznego dokumentu. Dziennikarze dotarli do "instrukcji postępowania w kontaktach z Kościołem" Źródło: Unsplash/Josh Applegate

Kościół może oczekiwać wyjątkowego traktowania ze strony wymiaru sprawiedliwości. Po wielokrotnych próbach udało się dotrzeć do ważnego dokumentu zawierającego wytyczne dla prokuratury. Dotyczą współpracy z Kościołem, a największy nacisk stawiają na jego niezależność.

Kościół spotyka się z wyjątkowym traktowaniem ze strony prokuratury. Dziennikarzom udało się dotrzeć do tajemniczego dokumentu, który określa, na jakich zasadach wymiar sprawiedliwości może z nim współpracować. Prokuratura kilkukrotnie zaprzeczała istnieniu wytycznych.

Kościół ma być traktowany przez prokuratorów z wyjątkową delikatnością

Wszystko zaczęło się od śledztwa prowadzonego przez posłankę Joannę Scheuring-Wielgus, która w lipcu 2019 roku zwróciła się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z prośbą o udostępnienie dokumentu dotyczącego współpracy prokuratury z Kościołem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ponieważ ministrowi nie spieszyło się z odpowiedzią posłanka była zmuszona ponownie zwrócić się do niego na zebraniu Sejmu. Informację zwrotną otrzymała dopiero na początku września. Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca Prokuratora Generalnego, miał jej odpowiedzieć, że "w przedmiotowej sprawie nie były wydawane wytyczne, o których mowa w zapytaniu".

Do dokumentów dotarli dopiero dziennikarze

Nie wszyscy byli jednak przekonani odpowiedzią Bogdana Święczkowskiego. Po kilku różnie sformułowanych zapytaniach dziennikarzom udało się dotrzeć do treści tajemniczego dokumentu. Opisuje on w szczegółach, jak powinna wyglądać współpraca prokuratury z Kościołem. Wytyczne dotyczą rzecz jasna również procesów o wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży pedofilów - to dlatego budzą tak wielkie emocje.

- (...) zasada autonomii wymaga, aby organy państwa w swoich relacjach z instytucjami kościelnymi opierały się na współdziałaniu, rezygnując z wykorzystywania swoich uprawnień władczych w sposób antagonistyczny - można przeczytać w treści dokumentów. 

- Kościół rządzi się w swych sprawach własnym prawem, swobodnie wykonuje władzę duchowną i jurysdykcyjną oraz zarządza swoimi sprawami - niezależność Kościoła jest w dokumentach wielokrotnie podkreślana.

To ona ma decydujący wpływ na współpracę między służbami państwowymi i kościelnymi, co najdokładniej widać w tym najważniejszym akapicie, w którym mowa o tym, co może się stać, jeżeli prokurator uzna, że określone dokumenty wytworzone w procesie kanonicznym będą stanowić przydatny dowód w postępowaniu karnym:

Dzisiaj grzeje: 1. Ujawniono, co NAPRAWDĘ stało się, kiedy zginął Piotr Woźniak-Starak. Straszliwe doniesienia o Ewie O.
2. Bardzo smutna wiadomość z samego rana. Nie żyje wybitny polski reżyser i scenarzysta, przegrał walkę z najpoważniejszym nowotworem

- Prokurator (...) powinien zatem w pierwszej kolejności wystąpić ze stosownym wnioskiem do władz kościelnych. (...) Decyzja władz kościelnych w tym przedmiocie należy do sfery ich autonomii. Sędzia kościelny może wyrazić zgodę jedynie na przekazanie kserokopii dokumentu (...) albo całkowicie odmówić zgody, powołując się na dobro procesu kanonicznego - można przeczytać w dokumencie.

To ułatwia zrozumienie, dlaczego nieraz procesy księży pedofilów trwają tak długo - współpraca z Kościołem wymaga od prokuratury wyjątkowej delikatności i wielu wyrzeczeń.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wyhodowano NAJWIĘKSZĄ świnię na świecie. Jest większa od niedźwiedzia
  2. Znana aktorka została zgwałcona. Po latach ujawniono tożsamość oprawcy, to znana postać
  3. Wyłowili 13 martwych ciał, wszystkie z nich to kobiety. Polsat przekazał informacje o tragicznych wydarzeniach
  4. Nagły zwrot akcji ws. zabójstwa małej Kristiny. Zbrodnia okazała się jeszcze bardziej brutalna, niż ktokolwiek przypuszczał?
  5. Sekretny przepis Macieja Kuronia na kotlety schabowe. Trzeba zadbać tylko o jeden szczegół, aby cieszyć się nieziemskim smakiem

źródło: msn

Następny artykuł