Zapytano Polaków czy ufają Kościołowi. Wyniki badania mogą nieźle zaskoczyć

Zapytano Polaków czy ufają Kościołowi. Wyniki badania mogą nieźle zaskoczyć Źródło: .

Kościół zmaga się z poważnym kryzysem wiary. Coraz mniej osób uczestniczy w coniedzielnych mszach świętych, zwłaszcza jeżeli chodzi o młodych ludzi. Badania przeprowadzone przez Instytut Badań Społecznych i Rynkowych mogą wielu bardzo zaskoczyć.

Kościół od lat narzeka, że coraz mniej osób uczestniczy w nabożeństwach i coniedzielnych mszach. Ten fakt jest najłatwiej dostrzegalny wśród młodych osób. Liczba Polek i Polaków, którzy deklarują, iż uczęszczają na msze do świątyni, z roku na rok spada. Czy ma to zatem związek z zaufaniem do Kościoła? 

Kościół zmaga się z kryzysem wiary 

Już od wielu lat zauważalny jest fakt, że w kościołach możemy spotkać głównie osoby starsze. Młodzi ludzie często usprawiedliwiają swoją nieobecność w nabożeństwach brakiem czasu, jednak prawda może okazać się zupełnie inna. Okazuje się, że wiele osób obecnie traci zaufanie do Kościoła. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć wiele czynników, między innymi ostatnie, liczne skandale pedofilskie, których wiele wyciekło w ostatnim czasie do mediów. 

Badania przeprowadzone przez Instytut Badań Społecznych i Rynkowych pokazują, że wiele osób straciło zaufanie do Kościoła. Na pytanie, na ile ufa Pani/Pan, bądź nie ufa, Kościołowi katolickiemu w Polsce, zaledwie 20% Polaków odpowiedziało, że całkowicie nie ufa. Taka sama liczba respondentów odpowiedziała jednak, że zdecydowanie ufa tej instytucji. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pozostali ankietowani nie potrafili jasno sprecyzować swojego zdania w tym temacie. 26% ankietowanych, stwierdziło, że raczej ufa, a 15% wybrało odpowiedź "raczej nie ufam". Taka sama liczba zapytanych osób odpowiedziała, że nie ma zdania na ten temat. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nastolatek myślał, że przygarnął szczeniaka. Rósł w zastraszającym tempie, specjaliści musieli zabrać zwierze w specjalne miejsce
2. Lepiej, żeby Jolanta Kwaśniewska nigdy się o tym nie dowiedziała. Jej córka właśnie zaliczyła ogromną wpadkę

Sondaż CBOS z czerwca 2019 roku wypadł dla Kościoła zdecydowanie lepiej. Wtedy aż 53% ankietowanych stwierdziło, że ma zaufanie do kościoła. Sondaż dla portalu Interia.pl został wykonany przez IBRIS. Badania przeprowadzono w grupie 1100 osób w dniach 30 sierpnia – 2 września metodą CATI. 

Najlepsze newsy dnia:  

  1. Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych
  2. Dziewczyna rzuciła liścik recepcjonistce. Gdy kobieta go przeczytała, w pośpiechu zawiadomiła policję
  3. Podczas balu skierowała do gwiazd TVN kilka słów prawdy o Woźniaku-Staraku. Nagle zapanował smutek
  4. Nie zauważyła, że kot wskoczył do pralki. Godzinę później załamana pędziła do weterynarza
  5. Kiedy Oliwia powiedziała, jak pracuje, wszyscy zaczęli się śmiać. Ale jak dodała, ile zarabia, nie było im już do śmiechu

źródło: natemat

Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu