Kościół ma powody do obaw. Wyniki sondażu mówią same za siebie, tylko 20% Polaków deklaruje pełne zaufanie tej instytucji

Kościół ma powody do obaw. Wyniki sondażu mówią same za siebie, tylko 20% Polaków deklaruje pełne zaufanie tej instytucji Źródło: Unsplash/ Joshua Eckstein

Kościół dostał poważny sygnał ostrzegawczy. Okazuje się, że afery, w które są wplątani księża i kontrowersyjne wypowiedzi hierarchów mają wpływ na zaufanie, jaką cieszy się ta instytucja w Polsce. A jest ono bardzo małe.

Kościół w Polsce musiał w ostatnim czasie zmagać się z wzmożoną krytyką. Momentem poważnego kryzysu była premiera filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", który pokazał skalę ukrywania przestępstw seksualnych przez kościelnych hierarchów. Afera ta, podobnie jak kontrowersyjne wypowiedzi ważnych osobistości polskiego Kościoła, mają wpływ na poziom zaufania, jakim ta instytucja jest darzona. Okazuje się, że jest on bardzo niski.

Kościół nie budzi zaufania większości Polaków

Z sondażu, który w dniach 30 sierpnia – 2 września przeprowadził Instytut Badań Społecznych i Rynkowych IBRiS dla portalu Interia wynika, że polskiemu Kościołowi Katolickiemu zdecydowanie ufa zaledwie 1/5 mieszkańców kraju. To bardzo słaby wynik, który powinien być też dla hierarchów poważnym sygnałem ostrzegawczym.

W ankiecie zadano pytanie: „Na ile ufa Pani/Pan bądź nie ufa polskiemu Kościołowi Katolickiemu w Polsce". Tylko 20 procent badanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie ufam". 26 procent zadeklarowało, że "raczej ufa" Kościołowi. "Raczej nie ufa" mu zaś 15 procent ankietowanych, a 20 procent zadeklarowało, że Kościołowi "zdecydowanie nie ufa". 15 procent pozostało neutralne i wybrało odpowiedź "ani ufam, ani nie ufam".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kontrowersje nie służą Kościołowi. Zaangażowanie w politykę również

W osiągnięciu lepszego wyniku w badaniu zaufania z pewnością nie pomaga Kościołowi kontrowersyjne zachowanie ważnych hierarchów. W ostatnim czasie szerokim echem odbiły się m.in. słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie" w kontekście środowisk LGBT. Metropolita krakowski porównał je do bolszewików. Episkopat może tylko żałować, że przysłania to pozytywną działalność, którą prowadzi wielu księży na co dzień w swoich parafiach.

Dzisiaj grzeje: 1. W ciągu roku umarł jej mąż i miała operację mózgu, część twarzy ma sparaliżowaną. Druzgocące doniesienia o Annie Marii Wesołowskiej
2. Lepiej, żeby Jolanta Kwaśniewska nigdy się o tym nie dowiedziała. Jej córka właśnie zaliczyła ogromną wpadkę

Wielu Polakom nie podoba się też zaangażowanie polityczne Kościoła. W badaniu, które także przeprowadzono dla Interii, 43 procent ankietowanych uznało, iż Kościół "zdecydowanie zbyt mocno angażuje się w politykę". Tylko 3 procent uznało, że zaangażowanie jest za małe, a zaledwie 0,4 procent chciałoby, żeby Kościół zaangażował się w politykę jeszcze bardziej.

Najlepsze newsy dnia:  

  1. Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych
  2. Dziewczyna rzuciła liścik recepcjonistce. Gdy kobieta go przeczytała, w pośpiechu zawiadomiła policję
  3. "Mąż wydziela mi pieniądze, po 10 zł na dzień". Magda nie wie co dalej robić
  4. Nagranie ze ślubu 10-latki z dorosłym mężczyzną obiegło świat. Po jego obejrzeniu można być w szoku
  5. Mąż błagał Edytę, by pozwoliła się zbiorowo zgwałcić. W centrum miasta nie był w stanie obronić jej ani siebie

Źródło: Interia

Następny artykuł