Archidiecezja lubelska pierwsza wprowadziła ofiaromaty. Mają ułatwić wiernym przekazywanie datków

Archidiecezja lubelska pierwsza wprowadziła ofiaromaty. Mają ułatwić wiernym przekazywanie datków Źródło: Wikimedia Commons/Panek

Kościół zdecydował się w ramach eksperymentu wprowadzić ofiaromaty. Na razie staną staną tylko w jednej diecezji, będzie w nich można złożyć datek, płacąc kartą.

Kościół ma w ten sposób wyjść naprzeciw potrzebom parafian i rozwojowi technologicznemu. Coraz więcej Polaków płaci kartą i nie nosi przy sobie gotówki. Teraz bezgotówkowo będzie można złożyć ofiarę w jednej z lubelskich parafii. Możliwe, że automaty pojawią także w innych świątyniach.

Kościół wprowadza ofiaromaty

Jak podaje Narodowy Bank Polski, od marca do drugiego kwartału 2019, liczba kart płatniczych na polskim rynku wzrosła o 404 tysiące. Obecnie w rękach Polaków jest 42,1 miliona kart, a w ciągu badanego okresu zostało wykonanych aż 1,6 miliarda transakcji bezgotówkowych, co oznacza aż 15-procentowy wzrost. Ponadto wartość transakcji wzrosła o 14 procent. Kościół zdecydował się wyjść naprzeciw potrzebom Polaków.

- Składanie ofiar ma w Kościele długą tradycję. Jest wyrazem odpowiedzialności za wspólnotę, do której przynależy się nie tylko z nazwy i zawsze powinno mieć charakter dobrowolny. Święta i nienaruszalna jest również wola ofiarodawcy, czyli przeznaczenie ofiary. Sposób składania ofiar będzie z kolei przynależeć do czasów, w których Kościół wypełnia swoją misję. Współcześnie co 10. Polak uczestniczy w ruchu bezgotówkowym. Wierni chcą mieć możliwość złożenia ofiary przy pomocy karty kredytowej - powiedział rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej, ks. Adam Jaszcz.

To eksperyment Kościoła. Nie oznacza jednak rezygnacji z tacy

Na razie ofiaromat będzie "eksperymentem" przeprowadzonym w jednej z parafii w Lublinie. Automat ma mieć możliwość wpisania sumy, jaką chcemy przekazać oraz celu datku, opcjami mają być m.in. akcje charytatywne czy fundusze parafialne. Ofiaromat będzie stał w przedsionku kościoła, czyli w miejscu dosyć neutralnym, aby nie burzyć w ten sposób sakralnej powagi świątyni. Przy tym parafia nie zamierza rezygnować ze zbierania datków na tacę. Reakcje wiernych są dalekie od pozytywnych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Zamiast tego kościelnego "złotego cielca" lepiej byłoby pomóc potrzebującym i głosić czyste biblijne nauczanie, a nie błędne rzeczy jak np. czyściec, spowiedź w konfesjonale, celibat, kult maryjny, urząd papieża, ofiary mszy i wiele innych - pisał internauta.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 2-letnia córeczka znanego piłkarza. Dziewczynka odeszła nagle w szpitalu
2. Nie żyje uwielbiany ksiądz. Przekazano wiadomości o koszmarnym wypadku w polskiej miejscowości

- Mam mieszane uczucia, to trochę zbyt nowoczesne. Może jeszcze wprowadzimy "rozgrzeszomaty"? - komentował inny użytkownik.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lekarze zdiagnozowali u niej zapalenie mózgu, nie miała szans na przeżycie. Gdy pielęgniarka ją pogłaskała, stała się niebywała rzecz
  2. Gotując jajka, wrzuć plasterek cytryny. Genialny trik, który pokochasz i zawsze będziesz tak robić
  3. Dziewczyna szukała plastrów na ranę. Zajrzała do szuflady chłopaka i wpadła w nagłą histerię
  4. Skandaliczne zachowanie przedszkolanki. Ojciec nagrał mrożącą sytuację z ukrycia
  5. Nowy, polski dyskont wchodzi na rynek. Reklamuje go Zenek Martyniuk

Źródło: Dziennik Wschodni

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News