Kościół katolicki posiada ziemię
Pixabay.com kisistvan77
Monika Majko - 1 Maja 2020

Media ujawniły, ile ziemi w ciągu roku Kościół dostał od państwa. Lepiej usiąść, bo inaczej można paść z wrażenia

Kościół katolicki uważany jest za jednego z największych posiadaczy gruntów w Polsce. Krajowe media ujawniły, ile ziemi w ciągu roku zostało przekazanych pod budowę nowych świątyni. Przekazane liczby są ogromne, naprawdę ciężko w to uwierzyć.

Kościół wciąż otrzymuje nowe grunty pod budowę świątyń, a więc łączna ilość posiadanej przez wspólnotę ziemi stale rośnie. Krajowe media ujawniły dane dotyczące wielkości gruntów przekazanych Kościołowi katolickiemu w ciągu roku, liczby są niewiarygodne.

Katarzyna Dowbor i Joanna KoroniewskaWielka tragedia rodzinna, po niej przyszła śmierć. Synowa Katarzyny Dowbor bardzo cierpiałaCzytaj dalej

Kościół katolicki jest jednym z największych posiadaczy ziemskich w kraju

Ciężko oszacować, jaką dokładnie ilością gruntów operuje obecnie Kościół katolicki. Ziemi przyznawanej przez skarb państwa lub samorządy wspólnocie religijnej pod budowę nowych świątyń lub budynków świeckich stale przybywa. Kościół argumentuje zapotrzebowanie na nowe grunty rosnącą ilością wiernych, co jest dla wielu osób kontrowersyjną wymówką. Z danych wynika, że obywateli w kraju w ostatnich latach raczej ubywa, niż przybywa.

Kościół w 2019 roku otrzymał ponad 200 hektarów gruntu z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Domowe triki nie raz okazywały się niezwykle przydatneWłożyła ryż między ręczniki i poszła spać. Zobaczyła efekt i już wiedziała, że zawsze będzie tak robićCzytaj dalej

Kościół płaci bardzo niewielkie pieniądze za ziemię, za którą prywatny inwestor musi wydać ogromne sumy. Deweloperzy stale narzekają, że brakuje gruntów pod nowe inwestycje.

- Brak atrakcyjnych gruntów pod inwestycje mieszkaniowe oraz rosnące ceny działek to problem, z którym boryka się większość firm deweloperskich w Polsce. Co więcej, wiele dostępnych terenów jest obarczonych dodatkowymi utrudnieniami, komplikującymi proces inwestycyjny - powiedział Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper.

Dzisiaj grzeje:

1. Akcja ratunkowa zakończyła się wielką tragedią. Dziecko nie żyje, ciężko powstrzymać łzy

2. Służby poszukujące Kacperka mają poważny problem. Niestety, miejsce zaginięcia chłopca nie ułatwia sprawy

W 2018 roku dziennikarz Cezary Łazarewicz na łamach "polityki" oszacował, że Kościół posiada ok. 160 tys. hektarów gruntów czyli ponad trzy razy tyle, co powierzchnia Warszawy. Serwis agropolska.pl podał informacje na podstawie treści interpelacji poselskiej, że tylko w 2019 roku władze kościelne otrzymały ponad 200 hektarów gruntu z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP). A to tylko część ziemi, która została przekazana lub odsprzedana po atrakcyjnej cenie wspólnocie kościelnej. Liczby robią ogromne wrażenie.

- Od 1 stycznia 1992 r. do 31 grudnia 2019 r. z państwowego zasobu przekazano za darmo na rzecz kościelnych osób prawnych łącznie 90 263 ha. Z tego, jedynie w latach 2016-2019 było to 1 228 ha - przekazano na portalu domiporta.pl.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Madonna zarażona koronawirusem? Legendarna piosenkarka wywołała burzę swoim wpisem
  2. Media zajrzały do portfela Roberta Lewandowskiego. Znalazły tam prawdziwą fortunę. Niebotyczny majątek
  3. Brał udział w poszukiwaniach Kacperka. Zdradził całą prawdę, trudno powstrzymać łzy
  4. Termin minął dzisiaj o 12:00. Miliony Polaków od poniedziałku odczują potężną zmianę
  5. Niebywale smutna wiadomość, śmierć przyszła niespodziewanie. Nie żyje Julia Romelczyk
  6. Jutro 2 zmiany w Biedronkach. Nowe godziny otwarcia i wielka niespodzianka dla wszystkich klientów

blok czekoladowyLepsze niż blok czekoladowy i galaretkowiec razem wzięte. Prosty przepis na hitowe ciasto PRL-u, podbija każde podniebienieCzytaj dalej

źródło: domiporta

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News