Halicki: PiS zrobił ogromną krzywdę Kościołowi

Halicki: PiS zrobił ogromną krzywdę Kościołowi Źródło: Wikimedia Commons/Lukas Plewnia

Kościół padł ofiarą polityki Prawa i Sprawiedliwości. Tak przynajmniej twierdzi Andrzej Halicki, polityk Koalicji Europejskiej. W ostatnim wywiadzie kandydat do Parlamentu Europejskiego wypowiedział się na temat filmu Sekielskich, ataków na kościół i łączenia polityki z religią.

Kościół znalazł się ostatnio pod ostrzałem z powodu filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" który miał wyjawić skandale pedofilskie wśród kleru. Film w tydzień zebrał ponad 20 milionów wyświetleń i rozpoczął ogromną dyskusję w mediach na temat nie tylko pedofilii, ale i roli Kościoła w państwie.

Media właściwie nie odpuszczają tematu przy rozmowie z każdym politykiem. Na pytania na temat filmu i jego społecznych efektów odpowiedzieć musiał również w wywiadzie z "Interią" Andrzej Halicki, kandydat w eurowyborach z ramienia Koalicji Europejskiej.

Kościół skrzywdzony przez partię rządzącą? Halicki komentuje

Polityk Koalicji Europejskiej nie ma najmniejszym wątpliwości, że społeczną i medialną dyskusję wywołał film Sekielskich. Zaznacza jednak, że zrzucenie całej winy na instytucję Kościoła jest niewłaściwe - bo winę ponoszą nie tylko kościelni hierarchowie, ale i państwo razem z rządem.

- Politycy PiS swoimi wypowiedziami i zachowaniem zrobili wielką krzywdę Kościołowi, wciągając go do polityki tak bezpośrednio, jak to zrobiono. Dzieląc bardzo wyraźnie społeczeństwo. Kościół już za to zapłacił dużą cenę, a może zapłacić jeszcze większą, jeżeli sam nie podejmie bardzo mocno tego wyzwania i wykorzysta tę sytuacją do samooczyszczenia - przyznaje Halicki.

Polityk Koalicji Europejskiej uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje Kościół jako instrument do prowadzenia kampanii wyborczej i broń do walki politycznej. Jako problem wskazał to, że w społeczeństwie pojawił się podział na ludzi przychylnych kościołowi i jemu przeciwnych.

Bliskie relacje państwa z kościołem. Halicki wymienia grzechy PiS

- Ostatnie lata to sojusz ołtarza z tronem, bardzo mocno przypieczętowany retoryką polityków PiS, którzy uczynili z tego swoją sztandarową receptę [...] Marszałek Marek Kuchciński na samym początku swojej kadencji podkreślił, że jeszcze nigdy nie było takiego sojuszu władzy z kościołem - stwierdził w wywiadzie Halicki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Członek Koalicji Obywatelskiej krytykuje również partię rządzącą za wyraźny sojusz z Tadeuszem Rydzykiem, którego współpracownicy i zwolennicy mają wysoką pozycję w szeregach rządu. Według Halickiego państwo polskie w koncepcji partii rządzącej jest w założeniach narodowe i katolickie. Nie wszystkim się to podoba:

- "Kto podniesie rękę na Kościół, podnosi rękę na państwo" - to znany wszystkim cytat Jarosława Kaczyńskiego. To nie jest jedyna tego rodzaju wypowiedź w środowisku PiS - krytykuje polityk.

Andrzej Halicki stwierdził, że premiera filmu Sekielskich zmieniła myślenie wielu Polaków. Cieszy go szybka i stanowcza reakcja polskiego prymasa, który zdecydowanie potępił księży-pedofili. Jak jednak zaznaczył, państwo również musi zaangażować się w walkę z pedofilią i nie może tego zostawić Kościołowi jako "wewnętrzny problem" do rozwiązania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Danuta Wałęsa zmiażdżyła Rydzyka! "To nie jest ojciec, to polityk i biznesmen. ŻERUJE na biednych!"
  2. Gwiazda reality-show została ZAMORDOWANA przez swojego kochanka. 8 razy uderzył ją młotkiem w głowę
  3. Mama bardzo cieszyła się ze ślubu córki. Gdy dowiecie się, kim jest jej wybranek, zdębiejecie
  4. Julia Wieniawa znowu zaskakuje na Instagramie. "Co Ty masz na głowie?!"
  5. Porażające informacje Polsatu. To nie była zwykła trąbo powietrzna, tylko rzadkie tornado klinowe
  6. Tysiące interwencji służb, widmo powodzi coraz większe. TVN ostrzega przed kolejnymi nawałnicami

Źródło: Interia

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News