Jeśli Jarosław Kaczyński zmienia sędziów na takich, którzy będą wydawać wyroki po Jego myśli – to jest totalitaryzm. Ale gdyby Włodzimierz Putin zmienił sędziów wydających wyroki na tatarskich dysydentów, na bardziej wyrozumiałych, to już nie byłby „totalitaryzm”, tylko „walka o prawa człowieka”.

Ci sędziowie na Krymie mają taki stosunek do Tatarów, jaki mają biali mieszkańcy Krymu – i tyle. Cóż: decentralizacja i niezależność sądów. Dopiero gdy Moskwa zacznie traktować Tatarów tak, jak Madryt traktuje Katalończyków – Unia będzie miała powód do interwencji.

Tu tekst mojej mówki w Parlamencie:
Ja nic nie rozumiem. Wczoraj słyszę z ust p. Franciszka Timmermansa, że najważniejsze są rządy prawa – a dziś chcecie, by zaprowadzić w Rosji ustrój totalitarny, i p. Putin mógł na Wasze polecenie zmieniać wyroki niezależnych sądów! Wy pragniecie totalitaryzmu! O Krymie i Rosji nie wiecie NIC. Ja byłem na Krymie. Tam było, zaokrąglając, 70% Rosjan, 10% Ukraińców, 10% Tatarów – i 10% „Ukraińców mówiących po rosyjsku”. To byli ludzie rządzący Krymem – bo tam, aby być u władzy, trzeba było być „Ukraińcem”.

Teraz ci sami ludzie są już Rosjanami – i ci sami ludzie rządzą na Krymie, i tak samo traktują Tatarów. Cytuję tu p. Zaira Smiedjajeva, działacza tatarskiego, który za rządów ukraińskich był oskarżany o separatyzm, bo powiedział, że „pewnego dnia Krym będzie tatarski”. I On mówi: „Teraz ci sami ludzie z ukraińskich służb bezpieczeństwa, którzy grozili mi i oskarżali o separatyzm, noszą mundury rosyjskie. Popatrzcie, kto stał się separatystą”.

Z Krymu do Moskwy jest dalej, niż do Kijowa – i tylko to się zmieniło, z punktu widzenia Tatarów.

Janusz Korwin-Mikke

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!

Zobacz również