Od dawna powtarzam, że należy podwoić wydatki na służby mundurowe, ale nie można płacić żadnych składek emerytalnych!

Emerytury mundurowych budzą zrozumiałą niechęć społeczeństwa. Bo jak to jest? Ludzie idą do np. wojska. OK. Biorą jakiś tam żołd, po czym po 15 latach służby przechodzą na emeryturę – a potem mogą spokojnie nadal pracować, odbierając tę emeryturę.

Jest to usprawiedliwione tym, że żołnierze i policjanci pełnią służbę z bronią i są narażeni na utratę życia. W normalnym kraju ten argument ma znaczenie!

ZOBACZ TAKŻE: Co za przeciek! Szydło wyleci z rządu, potem zostanie…

Tyle że w normalnym kraju ludziom pracującym z narażeniem życia po prostu płaci się wysoki żołd – i tyle. Niestety, komuniści wpadli na pomysł pożyczania od żołnierzy i policjantów pieniędzy: płaci się im niski żołd, a za to obiecuje wysoką emeryturę… i tę emeryturę za PRL płacimy teraz my!

Oczywiście płacić te emerytury trzeba, bo się obiecało, a pacta sunt servanda. To znaczy: obietnic składanych innym III RP często nie dotrzymuje – ale z wojskiem i policją lepiej nie ryzykować… Dla nas to nie jest problem. Trzeba dotrzymać – i basta. Problem w tym, żeby od dziś nowemu zaciągowi nie obiecywać gruszek na wierzbie, tylko po prostu uczciwie płacić.

ZOBACZ TAKŻE: Seksposeł z PiS! To, co zrobił, nie mieści się w głowie

Najważniejsze jednak, że jeśli płacimy przyzwoity żołd, to do wojska i policji zaciągają się ludzie chcący mieć pieniądze, a nie „myślący o przyszłości”. Zaciągną się ludzie odważni, wręcz ryzykanci – podczas gdy obecnie mamy generałów-kunktatorów, bo 20 i 30 lat temu do wojska zapisywali się kunktatorzy. Nie myślący o przyjemności powojowania i postrzelania sobie – lecz o emeryturze. I to właśnie tłumaczy zachowanie się większości żołnierzy.

Janusz Korwin-Mikke

Jak wielki majątek ma Korwin-Mikke? Szok! Najbogatsi polscy europosłowie [ZOBACZ!]


Spod jakiego znaku Zodiaku są najbardziej wpływowi polscy politycy? [ZOBACZ!]

...

Zobacz również