Kto najbardziej jest zagrożony koronawirusem? Opublikowano nowy raport

Kto najbardziej jest zagrożony koronawirusem? Opublikowano nowy raport Źródło: pixabay.com iXimus

Koronawirus w Polsce został wykryty 4 od marca. Od tego momentu wciąż rośnie liczba przebadanych zarażonych. Opublikowano raport, kto w szczególności jest zagrożony.

Koronawirus w Polsce postawił na nogi wszystkie służby oraz ministerstwo zdrowia. Do mediów docierają informacje o rosnącej liczbie zarażonych, wielu Polaków obawia się o swoje zdrowie. Opublikowany został raport chińskich naukowców, którzy na podstawie przypadków z Wuhan, wyszczególnili, kto jest szczególnie narażony.

Koronawirus w Polsce niepokoi rodaków. Wiadomo, kto jest szczególnie zagrożony

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Według tego co podawało w czwartek ministerstwo zdrowie z 51 przypadków zakażonych w Polsce (obecnie ta liczba wynosi 58), większość osób przechodzi chorobę bez poważnego zagrożenia życia, część z nich bezobjawowo, niektórzy nawet przebywają pod kwarantanną w domu. Jednocześnie 12 marca media obiegły informacje o śmierci pierwszego pacjenta w Polsce, to też sporo osób zastanawia się, od czego zależy przebieg choroby i związane z nim ryzyko.

Chińscy naukowcy, którzy pracowali w Jinyintan Hospital i Wuhan Pulmonary Hospital, przeanalizowali przypadki, z którymi przyszło im się zmierzyć, aby wysnuć wnioski dotyczące zagrożenia życia w przypadku zachorowania na COVID-19. Do tej pory było wiadomo, że szczególnie zagrożoną grupą są osoby starsze. Okazuje się, że wiek nie jest jedynym czynnikiem podnoszącym ryzyko zakażenia. Pod uwagę wzięto 191 przypadków chorych, z których zmarły 54 osoby.

Ważne obserwacje naukowców

Okazuje się, że 91% pacjentów cierpiało na nadciśnienie, wśród ofiar śmiertelnych aż 30% miało z nim problemy. Ponadto 19% z badanych miało cukrzycę, a 8% chorobę niedokrwienia serca. Choć wiek nie jest jedynym zagrożeniem, jest kluczowy w przebiegu choroby.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Gorsze prognozy dla osób starszych mogą być, przynajmniej częściowo, związane ze słabszym układem odpornościowym i zwiększonym stanem zapalnym, który może wspomagać namnażanie się wirusa. W grę wchodzi także przedłużony stan zapalny, który może powodować uszkodzenie serca, mózgu i innych organów - informował chiński badacz Zhibo Liu.

Dzisiaj grzeje: 1. Mamy przełom ws. koronawirusa? Naukowcy informują o skutecznym leku, jest znany od 70 lat
2.
Tata zarażonej koronawirusem dziewczynki złamał kwarantannę. Powód nie mieści się w głowie

Ponadto poczyniono wiele innych ważnych obserwacji. Pacjenci, którzy wyzdrowieli, od 8 do 37 dni mogli wciąż zarażać wirusem, długość tego okresu był wprost proporcjonalny do tego, jak ciężko przebiegało zakażenie. W przypadku śmierci wirus nie był dalej rozsiewany. Gorączka utrzymuje się średnio przez 12 dni (zarówno o tych, co wyleczono, jak i u tych którzy zmarli). 45% wypisanych ze szpitala miało później długotrwały kaszel. Eksperci ostrzegają również, żeby kwarantannę kończyć dopiero po tym, jak pacjent otrzyma negatywny wynik testu na SARS-CoV-2.

 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tom Hanks zarażony koronawirusem. Infekcja może być dla niego szczególnie niebezpieczna
  2. To koniec sezonu skoków narciarskich? Kamil Stoch może skorzystać na odwołaniu zawodów
  3. Małysz, Kubacki, Stoch i Żyła potrzebują pilnie pomocy. Proszą premiera i prezydenta
  4. GIS: Polska uznana za kraj transmisyjny koronawirusa. Ważniejsze od ogłoszenia pandemii
  5. Smutne wieści o Dawidzie Kubackim. Zapadła ostateczna decyzja
  6. Niemal nikt nie wie, że każda kasa w Lidlu ma ukrytą funkcję. Mało kto jej używa i bardzo źle

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News