Koronawirus - jak szybko atakuje
Pixabay.com tmblog_ro
Monika Majko - 31 Października 2020

Naukowcy zdradzili, jak szybko można zarazić się koronawirusem. Wszyscy się mylili

Koronawirus nie wybiera, może zaatakować każdego. Naukowcy przekazali wyniki najnowszych badań, okazuje się, że do tej pory wszyscy się mylili.

Koronawirus może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, szczególnie osób starszych i tych zmagających się z innymi dolegliwościami. Naukowcy zbadali, ile czasu potrzeba, by zarazić się COVID-19 od osoby, u której potwierdzono zakażenie. Do tej pory wszyscy byli w błędzie.

Koronawirus paraliżuje świat, pandemia wciąż zbiera śmiertelne żniwo

Decyzja zapadła, pojawił się jasny komunikat. Zacznie się już w poniedziałek i obejmie całą Polskę, nie ma odwrotuDecyzja zapadła, pojawił się jasny komunikat. Zacznie się już w poniedziałek i obejmie całą Polskę, nie ma odwrotuCzytaj dalej

Infekcja koronawirusem może przebiegać w różny sposób, od zupełnie bezobjawowych postaci, do tych przypadków, które wymagają pilnej hospitalizacji oraz podłączenia do respiratorów wspomagających oddychanie. Wiadomo, że największe zagrożenie COVID-19 stanowi dla osób starszych oraz tych, zmagających się z współistniejącymi chorobami. Znane są jednak wyjątkowe przypadku, które zakończyły się śmiercią pomimo dobrych rokowań, dlatego warto zachować szczególną ostrożność, szczególnie w trakcie wzmożonej ekspansji wirusa SARS-COV-2 w społeczeństwie.

W związku z nieustającym wzrostem liczby zarażonych koronawirusem pacjentów, naukowcu po raz kolejny postanowili przyjrzeć się z bliska procesowi przenoszenia się zakażenia na kolejne osoby. Wnioski badaczy są zaskakujące. Okazuje się, że do tej pory wszyscy byli w błędzie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Wcześniej bliski kontakt z zakażonym był definiowany jako przebywanie przez ponad 15 minut w odległości 1,5 metra od osoby z COVID-19 i dotyczył dwóch dni przed pojawieniem się u niej objawów choroby. Dopiero po spełnieniu tych warunków, osoba narażona na kontakt z koronawirusem była kierowana na obowiązkową kwarantannę. Na zlecenie amerykańskiej agencji CDC wykonano badania, które obaliły tę definicję.

Według wyników nowych badań, kwarantannie powinien poddać się każdy, kto znajdował się w odległości 1,5 m od zakażonej osoby "łącznie przez 15 minut lub dłużej na dobę". Badanie CDC wykazało, że funkcjonariusz więzienny zachorował na COVID-19 po serii krótkich spotkań z więźniami, którzy później uzyskali pozytywny wynik testu na koronawirusa. Podczas swojej 8-godzinnej zmiany w zakładzie karnym w Vermont, strażnik miał kontakt z 22 osadzonymi, z których każda trwała krócej niż minutę. W sumie dało to 17 minut i wystarczyło, by zakaził się COVID-19.

- Ta zmiana podkreśla znaczenie dystansowania się, gdyż nawet wielokrotne, krótkie kontakty mogą być ryzykowne - przekazała w komentarzu dla "The Washington Post" współautorka badania, Caitlin Rivers, epidemiolog z Johns Hopkins Center for Health Security.

Naukowcy wskazali, że wystarczy 15 minut łącznego przebywania z osobą zakażoną, by zarazić się COVID-19

20-letni funkcjonariusz więzienny nie spędził w obecności zakażonego więźnia 15 minut bez przerwy w promieniu 1,5 metra. Okazało się jednak, że "liczne krótkie (około minutowe) kontakty" łącznie przekraczały 15 minut, co wystarczyło, by doszło do zakażenia koronawirusem. Podczas wizyt żaden z więźniów nie miał jeszcze objawów COVID-19.

Dzisiaj grzeje:

1. Za wejście na cmentarz grożą horrendalne kary. Wiele osób nie ma pojęcia, posypią się mandaty

2. Nagle podjęli decyzję, od wtorku całkowity lockdown. Klamka zapadła, władze europejskiego kraju nie miały wyjścia

3. Ksiądz znalazł sposób, jak obejść nakaz zamkniętych cmentarzy. Wywiesił na bramie zadziwiający napis

Twórcy badania wskazali, że "urzędnicy zdrowia publicznego powinni rozważyć konsekwencje skumulowanego czasu ekspozycji na ryzyko zakażenia" w zakładach karnych. Funkcjonariusz pracował jeszcze przez kilka dni, zanim pojawiły się u niego objawy zakażenia. Chociaż był chory na COVID-19 został skierowany na kwarantannę, bo nie spełniał warunków "bliskiego kontaktu" z osobą, u której potwierdzono zakażenie. Przez cały ten czas nieświadomie narażał współpracowników, a także innych więźniów na ryzyko zakażenia wirusem SARS-COV-2.

- W miarę spływania nowych danych, zrozumiemy COVID-19 i będziemy zmieniać zalecenia - zapowiedział dyrektor CDC Robert Redfield.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dziewczynka trzyma w ramionach umierającego kotka. Nagrano, jak żegna go we wzruszający sposób, aż łza kręci się w oku
  2. Gdy dowiedzieliśmy się, kim jest żona Kamila Stocha, oniemieliśmy. Zdjęcia pokazują całą prawdę
  3. Policja pokazała, co znalazła przy zatrzymanych na wczorajszym strajku. Można było stracić życie
  4. Krzysztof Jackowski bije na alarm, zacznie się już w poniedziałek. Porażająca wizja dla Polaków
  5. Agnieszka Woźniak-Starak w żałobie, zalała się łzami. Opublikowała poruszający wpis: "Dziękuję, że byłeś przy mnie"
  6. Ubisoft sprawcą ogromnego zamieszania. Fani PlayStation wściekli, Xbox wygrywa starcie tytanów
  7. 3 minuty nie wystarczy na zrobienie ciasta? Nic bardziej mylnego, przepis na błyskawiczny wypiek zwala z nóg
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News