Koronawirus - objaw
Pixabay.com geralt
Monika Majko - 28 Listopada 2020

Wyjątkowo uciążliwy objaw koronawirusa. Wiemy po jakim czasie znika, przykre informacje

Koronawirus powoduje wiele różnych dolegliwości, jednak jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia COVID-19 jest utrata węchu. Naukowcy przeprowadzili badania i ustalili, kiedy ozdrowieńcy mogą spodziewać się powrotu powonienia.

Koronawirus u ponad 90 proc. pacjentów objawia się utratą lub zaburzeniami powonienia, a wśród nich niejednokrotnie zdarza się, że węch nie wraca natychmiast, nawet pomimo całkowitego zwalczenia COVID-19 przez organizm. Naukowcy zbadali, kiedy mija uciążliwa dolegliwość.

Naukowcy ustalili, kiedy ozdrowieńcom wraca węch po zakażeniu koronawirusem

Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili badania, których wynik dał odpowiedź na pytanie, kiedy pacjenci po przejściu COVID-19 mogą spodziewać się powrotu powonienia, którego utrata jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia wirusem SARS-COV-2.

Sejm podjął ostateczną decyzję. Tysiące Polaków nie dostanie obiecanych pieniędzy, bardzo smutneSejm podjął ostateczną decyzję. Tysiące Polaków nie dostanie obiecanych pieniędzy, bardzo smutneCzytaj dalej

Badacze z Madrytu, związani zawodowo głównie z siecią szpitali HM Hospitales, przeprowadzili studium pacjentów z COVID-19, którego wyniki wskazały, że większość ozdrowieńców odzyskuje powonienie do 60 dni po pokonaniu zakażenia.

Autorzy studium wskazali w wynikach badania, że średnio utrata węchu pojawia się po trzech dniach od zakażenia koronawirusem i trwa przez 23 dni. W komunikacie madryckich badaczy, który przekazali za pośrednictwem rozgłośni Cope, poinformowano, że w studium brało udział 61 pacjentów.

Koordynatorka badania Marta Ochoa, neurolog z HM Hospitales, poinformowała, że u zaledwie 10 proc. badanych stwierdzono, że mają oni problemy z powonieniem dłużej niż dwa miesiące od zakażenia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Pacjenci po COVID-19 odzyskują powonienie najczęściej do 60 dni po wyzdrowieniu

Z kolei zaledwie kilka osób nie odzyskało powonienia nawet po pół roku od zachorowania na COVID-19. Uczestnicy badania zaobserwowali również, że niektórzy pacjenci odzyskali węch, jednak pojawiły się u nich chroniczne zaburzenia powonienia.

Wyniki badania zostały już zaprezentowane podczas konferencji naukowych zorganizowanych przez Hiszpańskie Towarzystwo Neurologiczne, a także omówione podczas I Krajowego Kongresu COVID-19 w Madrycie.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Od 5 grudnia ogromna zmiana dla milionów dorosłych Polaków. Mamy potwierdzenie, wszystko jest już jasne
 3. W dryfującym na morzu plecaku znaleźli dwie obrączki. Zaczęli szukać ich właścicieli, wtedy na jaw wyszła porażająca prawda
 4. TVN pilnie ostrzega, zacznie się już w niedzielę. Polacy muszą się przygotować

Wśród innych charakterystycznych objawów koronawirusa wymienia się również m.in. utratę smaku i wysypkę skórną. Najczęściej u zakażonych osób pojawiają się jednak dolegliwości grypopodobne, jak wysoka gorączka, duszący kaszel oraz ból mięśni i ogólne zmęczenie.

Objawy pojawiają się zwykle po 5–6 dniach od zakażenia wirusem SARS-COV-2, jednak w indywidualnych przypadkach mogą wystąpić nawet po 14 dniach.

Wirus SARS-COV-2 przenoszony jest głównie przez kropelki, które wydzielają się, gdy osoba zarażona kaszle, kicha i wydycha powietrze. Do zakażenia może dojść, gdy w pobliżu znajduje się osoba chorująca na COVID-19 lub przez dotknięcie skażonej powierzchni, a następnie oczu, nosa lub ust.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pierwsze objawy raka jelita grubego. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich lekceważyć
 2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 3. Rodzinna tragedia na zachodzie Polski. Nie żyje małżeństwo, porażające, kogo zatrzymała policja
 4. Tragedia w szpitalu w polskiej miejscowości. Na miejscu jest policja i prokuratura, nic nie dało się zrobić
 5. Będzie dodatek do 500 plus? Pojawiła się oficjalna wiadomość, wielu rodziców będzie wniebowziętych
 6. Kilka tricków sprawi, że upieczesz idealne ciasto drożdżowe. Sukces gwarantowany
 7. Świnia spacerowała po Wejherowie. Doprowadziła policję do zatrważającej rzeczy

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News