Koronawirus w Polsce
Screen "Newsroom" wp.pl
Monika Majko - 27 Października 2020

Niebywałe konsekwencje protestów w całej Polsce. Ekspert bije na alarm, zanim będzie za późno

Koronawirus może zaatakować każdego, a konsekwencje zakażenia mogą być bardzo poważne. Ekspert zaapelował do wszystkich protestujących na ulicach Polaków, są w ogromnym niebezpieczeństwie.

Koronawirus w Polsce od kilku tygodni zbiera ogromne żniwo. Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o kolejnych tysiącach nowych zakażeń COVID-19 na terenie naszego kraju. Prof. Andrzej Fal w rozmowie z dziennikarzem portalu wp.pl wypowiedział się w sprawie bezpieczeństwa tłumnie protestujących obecnie Polaków.

Koronawirus w Polsce - protesty mogą mieć opłakane skutki, ekspert zaapelował do Polaków

W związku z czwartkowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu za niezgodne z Konstytucją RP, na polskich ulicach od kilku dni odbywają się tłumne protesty. Niestety, manifestanci demonstrujący swoje niezadowolenie z zaostrzenia prawa aborcyjnego narażają siebie na ogromne niebezpieczeństwo.

Tragiczne informacje, nie żyje członek rodziny królewskiej. Wielka żałoba w całym krajuTragiczne informacje, nie żyje członek rodziny królewskiej. Wielka żałoba w całym krajuCzytaj dalej

Prof. Andrzej Fal, kierownik Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA w Warszawie, był gościem programu Newsroom i na łamach portalu wp.pl wypowiedział się w sprawie zagrożenia, jakie niesie za sobą tłumne gromadzenie się w okresie gwałtownie rozwijającej się pandemii.

Ekspert na początku rozmowy podkreślił, że prawo do demonstracji jest jednym z podstawowych praw obywatelskich, jednak w trakcie protestu niezwykle trudno zachować m.in. bezpieczny dystans społeczny. Z tego powodu specjalista zaapelował do manifestantów.

- Ja bym apelował do protestujących: noście maski i dezynfekujcie się. Uważajcie na siebie i osłaniajcie się - apeluje prof. Andrzej Fal z warszawskiego szpitala MSWiA.

W sprawie ryzyka epidemicznego, jakie niosą ze sobą masowe protesty wypowiedział się również obecny minister zdrowia, Adam Niedzielski. Szef resortu nie ukrywał w rozmowie z dziennikarzami TVP Info, że demonstrancje mogą przełożyć się na kolejne wzrosty liczby zakażeń koronawirusem.

– Myślę, że jest poważne ryzyko, że protesty również przyłożą się do wzrostu liczby zachorowań. Zawsze sytuacje, kiedy mamy do czynienia z bliskością, z bezpośrednim przebywanie osób w swojej bliskiej odległości, niezachowywaniem rygorów sanitarnych, maseczki, dystansu, to rzeczywiście takie ryzyko rośnie – powiedział minister Adam Niedzielski w TVP Info.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

Gromadzenie się w tłumie może sprzyjać kolejnemu wzrostowi liczby zakażeń koronawirusem

Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji skomentował również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polityk ostrzegał Polaków, że młodzi demonstranci, którzy tłumnie ruszyli na ulice, mogą póxniej przekazać COVID-19 rodzicom i dziadkom.

– Z wielkim niepokojem patrzę na te obrazki z polskich miast, kiedy to szczególnie młodzi ludzie tak licznie demonstrują. Nikomu nie odmawiam prawa do demonstrowania swoich poglądów, ale myślę, że w czasach epidemii nie powinniśmy tego robić [...] To bomba biologiczna, która może za trzy tygodnie wybuchnąć – powiedział Waldemar Kraska w TVP Info.

Dzisiaj grzeje:

1. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie

2. Najmłodsi uczniowie też zaczną naukę zdalną? Znamy stanowisko ministra edukacji

3. Zewsząd dochodzą słowa wsparcia. Beata Kozidrak przerwała milczenie

Z kolei dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog oraz ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił w rozmowie z PAP, że aktualne protesty, które gromadzą tłumy, będą generować kolejne zakażenia.

- Przebywanie w tłumie nawet przy noszeniu maseczki jest ryzykowne - stwierdził dr Grzesiowski w rozmowie z PAP.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niewidomy pies w końcu zobaczył swoją rodzinę. Trudno się nie wzruszyć
  2. Ohydnie obraziła Justynę Kowalczyk, teraz napisała znowu. Biegaczka zdecydowała, czy pozwie hejterkę do sądu
  3. Wjechał w tłum protestujących kobiet, jedną ciągnął 100m. Porażające sceny, karetka na miejscu
  4. Prymas Polski bez skrupułów zaapelował do strajkujących kobiet. Przesadził?
  5. Wiemy, co stanie się w najbliższych dniach w Polsce. Protestujący wprowadzą chaos w całym kraju
  6. Szkoły sparaliżowane. System do nauki zdalnej przestał działać, fatalna sytuacja
  7. Polacy masowo popełniają okropny błąd podczas gotowania gołąbków. Właśnie dlatego kapusta jest twarda i niesmaczna

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: WP/Wprost

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News