koronawirus objawy
Jakub Kaminski East News
Joanna Szwalikowska - 24 Listopada 2020

Zauważyłeś u siebie podobne objawy? Oznaczają, że mogłeś mieć koronawirusa

Koronawirus. Po jakich objawach możemy poznać, że zakażenie mamy już za sobą? Istnieje kilka oznak, które jasno wskazują na to, że chorobę mamy już za sobą. Niestety brak objawów nie oznacza, że czka nas również brak powikłań. Na jakie szczegóły powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Jak wynika z wyliczeń ekspertów, na całym świecie liczba przypadków, które przechodzą zakażenie koronawirusem bezobjawowo waha się pomiędzy 50 a 70 proc. W Polsce jednak odsetek ten jest wyższy. Zdaniem prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej, specjalistki chorób zakaźnych, liczba wskaźnik ten sięga nawet 80 proc.

Jakie objawy wskazują na to, że przeszliśmy już zakażenie koronawirusem?

Jak wynika z rad lekarzy, największą uwagę powinniśmy zwrócić na przewlekłe zmęczenie, które może utrzymywać się nawet przez tygodnie. Niepokojące mogą okazać się również zmiany w tolerancji wysiłku czy pojawienie się duszności związanej z wysiłkiem fizycznym.

Tak naprawdę jako sygnał ostrzegawczy powinniśmy traktować każdy dyskomfort związany z oddychaniem, jaki nie pojawiał się u nas wcześniej. Możemy zaobserwować uczucie ścisku w klatce piersiowej, świsty oskrzelowe czy ból w klatce piersiowej podczas głębokiego oddychania oraz zadyszka.

Naukowcy ze Scripps Translational Research Institute w Kalifornii przeprowadzili badania, według których u wielu pacjentów bezobjawowych zaobserwowano "zmętnienia" świadczące o wystąpieniu stanu zapalnego. Zostały one wykryte między innymi u pasażerów wycieczkowego statku Diamond Princess, gdzie wystąpiło bardzo duże ognisko epidemii. Większość osób nie posiadała większych objawów. Po zbadaniu 76 osób, okazało się, że niemal u co drugiej pojawiły się zmiany w płucach.

Z ostatniej chwili: Nie żyje polska polityk. Tragiczne okoliczności śmierciZ ostatniej chwili: Nie żyje polska polityk. Tragiczne okoliczności śmierciCzytaj dalej

Podobne wnioski wyciągnęła prof. Aileen Marty, specjalistka chorób zakaźnych z Florida International University. Według przeprowadzonych przez nią badań, wspomniane "zmętnienie" miało wystąpić aż u 67 proc. pacjentów zakażonych koronawirusem, który nie wykazywali żadnych objawów lub przeszli chorobę bardzo łagodnie.

Szczególną uwagę warto zwrócić również na nagle występujące dolegliwości kardiologiczne. Może to być kołatanie serca, ból wieńcowy czy problemy z krążeniem żylnym. To bardzo ważne, ponieważ koronawirus może zaatakować serce, a także układ krążenia. Nietypowym objawem świadczącym o zakażeniu może być również obniżona temperatura ciała.

- Byłem osłabiony, miałem obniżoną temperaturę do 36.1, 35.8, a nie gorączkę, jak większość chorych. Muszę przyznać, że palę i to też dało mi do myślenia, bo nie byłem w stanie się zaciągnąć - zdradził wokalista disco polo Damian Krysztofik, znany również jako NEF w rozmowie z Wirtualną Polską.

Kolejnymi niepokojącymi objawami mogą być zmiany skórne, jak zaczerwienienia czy zasinienia palców u stóp. akie zjawisko zostało zaobserwowane zarówno u osób, które przechodziły zakażenie bardzo ciężko, ale również łagodnie czy nawet bezobjawowo. Na to, że przeszliśmy chorobę wskazywać może również wysypka, która ustąpiła nagle bez stosowania żadnego leczenia.

Osoby, które przechodzą zakażenie bezobjawowo stanowią duże zagrożenie, bowiem nieświadomie mogą zarażać inne osoby. Jak opowiadał profesor Simon w rozmowie z Wirtualną Polską, w tym przypadku dzieje się to jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu. Wszystko dlatego, że osoby, które nie mają żadnych objawów nie kaszlą, dlatego siła wydalania kropelek jest mniejsza. Nadal istnieje jednak duże ryzyko.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News