Koronawirus nie zwalnia tempa
Freepik freepik
Irmina Jach - 20 Grudnia 2020

Nie dajmy się nabrać. Polecany produkt nie zmniejsza ryzyka zakażeniem koronawirusem

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny w miejscach, gdzie cyrkulacja powietrza jest ograniczona. Niewentylowane pomieszczenia mogą być niebezpieczne dla osób, które w nich przebywają. Polacy zastanawiają się, czy zakup domowego oczyszczacza powietrza może pomóc w prewencji zakażenia. Eksperci nie mają wątpliwości.

Koronawirus rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Wiele osób, szczególnie tych chorych przewlekle lub starszych, boi się, że zarażenie mogłoby mieć katastrofalne skutki i próbuje wszystkich metod, by mu zapobiec. Naukowcy nie mają wątpliwości - najskuteczniejsze są najprostsze metody.

Koronawirus może zniknąć z powietrza dzięki oczyszczaczom powietrza?

Zima to czas, który skłania do przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. W powietrzu krążą roztocza kurzu, grzyby, smog, bakterie oraz wirusy. To wszystko naraża lokatorów na ewentualne zakażenie nie tylko drogą kropelkową, ale także przez dotykanie zakażonych powierzchni.

Eksperyment przeprowadzony przez profesor Suresha Dhaniyala z Clarkson University potwierdził, że dobra wentylacja może znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie aerozoli unoszących się w powietrzu.

- Aby zrozumieć, w jaki sposób koronawirus może się rozprzestrzeniać, rozpyliliśmy cząsteczki aerozolu o rozmiarach podobnych do tych emitowanych przez ludzi. Monitorowaliśmy je za pomocą czujników - wyjaśnił naukowiec.

Mateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje wielki PolakMateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje wielki PolakCzytaj dalej

Symulacje przeprowadzono w sali o wymiarach 9 na 8 metrów zaopatrzonej w system wentylacji. Okazało się, że zanim rozpylone cząsteczki dotarły na koniec pomieszczenia, ich stężenie zmniejszyło się dziesięciokrotnie. Badanie dowodzi, że wentylacja redukuje ryzyko zakażenia wirusem w zamkniętych przestrzeniach.

Niestety, polecane domowe oczyszczacze powietrza nie spełniają takiej samej funkcji. Do tej pory eksperci nie znaleźli żadnych dowodów, które świadczyłyby o tym, że urządzenia przynoszą korzyści takie jak klimatyzacja.

- Jeżeli mówimy o domowym oczyszczaczu powietrza, to nie ma on specjalnych działań filtrujących, zwłaszcza w kontekście drobnoustrojów. Jedyną funkcją, która potencjalnie mogłaby być pomocna jest to, że jeżeli mamy zanieczyszczone powietrze z dużą ilością pyłów, na których może potencjalnie osiadać i utrzymywać się koronawirus, to one będą je usuwać - mówił dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Jeśli mieszkamy razem to i tak cięgle wymieniamy miedzy sobą powietrze, aerozol z naszego układu oddechowego może być zainhalowany przez innego domownika i nie ma dowodów, że jeśli będzie w nim wirus, a powietrze jest filtrowane przez oczyszczacz, inny członek rodziny nie wciągnie go do płuc - dodał dr Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na astmę, alergię i POChP.

Dużo lepsze efekty da regularne wietrzenie pomieszczeń. Pomocne mogą być także nawilżacze powietrza albo pojemniki z wodą zawieszone na kaloryferze, które zapobiegają podrażnieniom górnych dróg oddechowych.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myślenia17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myśleniaCzytaj dalej

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News