Koronawirusem można się zarazić w nietypowy sposób. Wiele osób nie ma świadomości, ostrzega b. konsultant krajowy

Koronawirusem można się zarazić w nietypowy sposób. Wiele osób nie ma świadomości, ostrzega b. konsultant krajowy Źródło: pixabay.com geralt

Wiemy, że koronawirus roznosi się z ogromną łatwością - drogą kropelkową. Gdy rozmawiamy z osobą chorą, całujemy się, dotykamy ją lub jej rzeczy, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa z miejsca stać się nosicielami SARS-Cov-2. Specjalista zdradza, w jaki nietypowy sposób jeszcze możemy się zarazić.

Koronawirus wywołał falę zachorowań, która otrzymała już miano pandemii. Państwa na całym świecie walczą z zapanowaniem nad kolejnymi zarażeniami, wprowadzając wiele obostrzeń. Niektórzy ludzie nadal nie są jednak świadomi, w jaki sposób można się zarazić.

Koronawirus przedostaje się do ciała nie tylko przez nos i usta

SARS-Cov-2 możemy zarazić się, mając bardzo bliski kontakt z osobą zakażoną. Rozmowy w bliskiej odległości, całowanie, dotyk, używanie wspólnych produktów higienicznych, sprzętów domowych może doprowadzić do zakażenia. Dlatego tak ważna jest higiena, mycie rąk i dezynfekcja. W sklepie starajmy się nie dotykać twarzy - jeśli produkt lub wózek przed nami dotykała osoba zakażona, a my podrapiemy się po nosie lub ustach, w łatwy sposób wprowadzimy wirusy do swojego organizmu. 

Nawet jeśli dbamy o higienę i staramy się nie dotykać twarzy, koronawirus może z łatwością dostać się do organizmu przez oczy. Przez zakażone powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywała chora osoba, lub analogicznie jak w przypadku nosa - przez potarcie ręką oczu. Profesor Jerzy Szaflik, dyrektor Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” i Centrum Jaskry w Warszawie nie ma żadnych wątpliwości.

Personel medyczny powinien bez wyjątków przestrzegać wytycznych

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Chcę podkreślić, że ochrona oczu jest szczególnie ważna w przypadku personelu medycznego stykającego się z chorymi. Przecież maseczki sanitarne chronią jedynie usta i nos! Elementem zabezpieczenia personelu medycznego powinny być także okulary czy gogle ochronne. Odpowiednie będą też tzw. przyłbice ochronne - apeluje profesor.

Dzisiaj grzeje: 1. Szkoły zamknięte znacznie dłużej? Poznaliśmy konkretną datę
2. Jeden popularny lek przeciwbólowy pogarsza przebieg koronawirusa. Natychmiast przestań go brać

W szpitalu w Wuhan zdarzały się przypadki zakażenia właśnie przez oczy. Lekarze dbający o higienę i przestrzegający wytycznych zarażali się tylko dlatego, że nie mieli gogli. Potarcie oczu, najczęściej nieświadome, dłonią powoduje, że wirusy dostają się przez kanaliki łzowe do nosa. A tam, w ciepłych i wilgotnych błonach śluzowych, a następnie w płucach z powodzeniem się rozmnażają i atakują organizm.

Najlepsze newsy dnia:

  1. WHO poinformowało, ile tak naprawdę wraca się do zdrowia po zakażeniu koronawirusem. Straszne
  2. Jest oficjalna decyzja UEFA ws. Euro 2020. Mistrzostwa nie odbędą się w tym roku
  3. Lawinowy wzrost zachorowań na koronawirusa. Właśnie znacznie powiększyła się liczba zakażonych
  4. Stan 74-letniej zakażonej Polki coraz lepszy. Otrzymała pionierską mieszankę leków
  5. Przez 10 godzin walczyli o jego życie. Niestety, 41-latek zmarł pomimo starań ratowników
  6. POHiD nagle wezwał do wielkich zmian. Chodzi o wszystkie sklepy w Polsce

Źródło: Wprost

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News