lek odkrycie przełom
Unsplash.com ThisisEngineering RAEng
Joanna Szwalikowska - 16 Listopada 2020

Znany lek może zwalczać koronawirusa. Przełomowe odkrycie

Czy koronawirusa można zwalczać znanym lekiem antydepresyjnym? Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis dokonali nieprawdopodobnego odkrycia. Może ono okazać się prawdziwym przełomem w walce z epidemią.

Koronawirus nie zwalnia tempa. Naukowcy na całym świecie dokładają wszelkich starań, aby zebrać jak najwięcej informacji na temat wirusa SARS-CoV-2. Z niecierpliwieniem oczekujemy również na dostępność szczepionki lub lek, który pozwoli nam na powrót do względnie normalnego życia.

Czy koronawirus może być leczony znanym lekiem? Niewiarygodne odkrycie naukowców

- Koronawirus SARS-CoV-2 może być skutecznie zwalczany przez stosowaną w leczeniu depresji fluwoksaminę - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis. Informacja o wyniku ich przełomowych badań została opublikowana na łamach czasopisma "JAMA".

Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeOd dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeCzytaj dalej

Badacze przeprowadzili badanie kliniczne, któremu poddanych zostało 152 pacjentów zakażonych koronawirusem. Część z nich otrzymała fluwoksaminę, czyli środek, który powszechnie stosowany jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Pozostali chorzy otrzymali natomiast placebo.

Po 15 dniach od momentu rozpoczęcia eksperymentu sprawdzono stan wszystkich badanych, U osób, które otrzymały fluwoksaminę, nie zaobserwowano pogorszenia ich stanu klinicznego. Zaledwie cztery osoby spośród nich wymagały hospitalizacji w okresie od 4 do 21 dni. Tylko jedna została podłączona do respiratora.

Skąd naukowcom przyszło do głowy, iż właśnie ten lek mógłby zadziałać na koronawirusa? Jak się okazuje, inspiracją było odkrycie uczonych z University of Virginia School of Medicine. W zeszłym roku dr Alban Gaultier i jego były doktorant Dorian Rosen udowodnili, iż fluwoksamina może wpłynąć na organizm w taki sposób, aby zatrzymać śmiertelny stan zapalny, nazywany posocznicą. Spod kontroli wymyka się w nim odpowiedź immunologiczna.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Jak się okazało, lek antydepresyjny sprawił, iż zmniejszyła się produkcja cytokin, czyli białek wpływających na wzrost, a także aktywność komórek zapewniających odporność.

- Ponieważ podwyższone poziomy cytokin były powiązane z ciężkim przebiegiem COVID-19, to badanie miało dla nas duży sens (...) Nadal nie mamy jasności co do sposobu działania fluwoksaminy przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, ale trwają badania mające na celu znalezienie odpowiedzi - mówił Gaultier.

- U pacjentów, którzy przyjmowali fluwoksaminę, nie wystąpiły poważne trudności w oddychaniu ani nie wymagali hospitalizacji z powodu problemów z czynnością płuc - wyjaśniał dr Eric J. Lenze. - Większość eksperymentalnych metod leczenia COVID-19 była skierowana do najbardziej chorych pacjentów, ale ważne jest również, aby znaleźć terapie, które zapobiegną pogorszeniu stanu zdrowia, które wymagałoby podawania tlenu albo pobytu w szpitalu. Nasze badanie sugeruje, że fluwoksamina może pomóc wypełnić tę niszę - dodał inny z autorów opisywanego badania. Dr Angela Reiersen przyznała, iż jej zdaniem, lek wchodzi w reakcję z receptorem sigma-1, by zmniejszyć produkcję cząsteczek zapalnych.

- Wcześniejsze badania wykazały, że fluwoksamina może zmniejszać stan zapalny w zwierzęcych modelach sepsy i może działać podobnie u naszych pacjentów - wyjaśniła doktor Reiersen.

Dzisiaj grzeje:

1.Od dzisiaj obowiązkowe testy na koronawirusa dla grupy Polaków. Niespodziewana wiadomość

2. Ferie zimowe 2021. Rząd odwoła coroczną przerwę w nauce? Już wszystko wiadomo

3. Śmierć przyszła nagle. Nie żyje aktor znany z "M jak miłość", "Na wspólnej", "Barw szczęścia" i wielu innych serialów

Badacze podkreślili jednak, że ich badania odbywały się z pewnymi ograniczenia. W związku z tym podkreślono, aby nie traktować eksperymentu jako miarę skuteczności pozytywnego wpływu fluwoksaminy na Covid-19. Może to być jednak wskaźnik zachęcający do tego, by podjąć dalsze badania w tym kierunku.

- Jeśli większe badanie kliniczne potwierdzi wyniki, fluwoksamina byłaby idealnym sposobem leczenia nowo zdiagnozowanych pacjentów zakażonych koronawirusem. Fluwoksamina nie jest lekiem eksperymentalnym, jest tania i bezpieczna i może być dostępna jako pierwsza linia obrony w celu odciążenia szpitali przytłoczonych kryzysem zdrowotnym COVID-19 - wytłumaczył Gaultier.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnuje
  2. Dwa jamniki wkradły się do zagrody lwa. Dziki kot zareagował natychmiast
  3. Lekarz z SOR-u zdradził, co wyrabia się za zamkniętymi drzwiami. Polacy nie mieli pojęcia
  4. Zacznie się 18 listopada dokładnie o 18:00, mamy potwierdzenie. Ogromne utrudnienia, pojawią się tłumy
  5. Jerzy Owsiak usłyszał wyrok. "Świat się zmienia na naszych oczach"
  6. Jeszcze zdrowsza wersja tradycyjnej ćwikły. Zrób ją z kiszonych buraków i ciesz się niepowtarzalnym smakiem
  7. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News