Jest nadzieja w walce z koronawirusem. Znany wcześniej lek przynosi pierwsze efekty

Jest nadzieja w walce z koronawirusem. Znany wcześniej lek przynosi pierwsze efekty Źródło: STR/AFP/East News

Koronawirus od momentu pojawienia się w Wuhan, jest cały czas ściśle poddawany badaniom. Naukowcy pracują nad tym, aby jak najszybciej uzyskać szczepionkę, ale też skupiają się na tym, za pomocą jakich leków przyspieszyć powrót do zdrowia już zakażonych osób. Wyniki są powalające.

Koronawirus błyskawicznie rozprzestrzenia się po Europie, skutecznie siejąc panikę. Szpitale działają na najwyższych obrotach, podobnie jak setki naukowców. Dowiedzieli się, który lek zdecydowanie pomaga chorym, był znany już od dawna.

Koronawirus ustąpił, kiedy chorym podano popularny lek

Sytuacja zarażonych SARS-CoV-2, szczególnie we Włoszech, nie jest powodem do zazdrości. Tamtejsi lekarze postanowili działać i zdecydowali się przeprowadzić badania. Postanowili też od razu sprawdzić, jak ludzki organizm zareaguje na podanie znanego wcześniej leku. Neapolitańscy lekarze byli zaskoczeni - lek na reumatoidalne zapalenie stawów zadziałał lepiej, niż powinien.

Actemra, inaczej znany też jako Tocilizumab, jest przepisywany pacjentom borykającym się z RZS. Dyrektor kliniki w Neapolu potwierdził, że po podaniu Actemry 6 zakażonym, u 3 z nich stan zdrowia uległ znacznej poprawie.

- To lekarstwo stosują także Chińczycy. Rozmawialiśmy z włoską agencją leków Aifa na temat otwarcia protokołu badań na całym terytorium kraju. Aby móc powiedzieć z pewnością, czy jest rzeczywiście skuteczne, trzeba je przetestować na wielu osobach i to na poważnie, nie tylko na kilku pacjentach, jak zrobili to koledzy z Neapolu, którzy jednak otworzyli tym ważną dyskusję - mówił Walter Ricciardi, doradca włoskiego ministra zdrowia.

Na zakażonych działają leki skuteczne nie tylko przy RZS

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się także, że chlorochina - lek znany na rynku od 70 lat i od tylu lat podawany pacjentom z RZS, malarią, pełzakowicą i toczniem również nie był obojętny na wirusa. Podawanie 500 mg leku codziennie przez 10 dni miało zdecydowanie poprawić stan chorych w szpitalach m.in. w Pekinie, Szanghaju czy samym Wuhan.

Dzisiaj grzeje: 1. Ważny komunikat sanepidu ws. koronawirusa. Pilne poszukiwania, wielkie niebezpieczeństwo
2. Restauracje, kawiarnie i bary zostaną zamknięte. Oficjalne stanowisko premiera

Naukowcy wzięli również pod lupę lek, który stosuje się w przypadku pacjentów z pozytywnym wynikiem wirusa ebola. Okazało się, że remdesivir jest skuteczny przeciwko patogenom MERS i SARS. Badania trwają.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kobieta wyleczona z koronawirusa zdradza, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowana
  2. Polscy skoczkowie poddani kwarantannie. W izolatce również Adam Małysz
  3. Skandal po wprowadzeniu ograniczeń w Polsce ws. koronawirusa. Do sieci trafiły nagrania, ręce opadają
  4. Które sklepy będą zamknięte do odwołania? Wszystko jest już jasne, Ministerstwo Zdrowia publikuje pełną listę
  5. Pilne oświadczenie banku w Polsce ws. koronawirusa. Robi się gorąco
  6. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce

Źródło: Fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News