koronawirus zaraża najbardziej w jednej fazie zakażenia
Pixabay.com Наркологическая Клиника
Bartłomiej Cieślak - 13 Listopada 2020

Niepokojąca prawda wyszła na jaw. Wiemy, kiedy koronawirus najbardziej zaraża, ciężko uwierzyć

Koronawirus zaraża najbardziej w konkretnej fazie zakażenia - twierdzi profesor Robert Flisiak. To z tego powodu pandemia koronawirusa jest tak trudna do opanowania. Najnowsze badania pozwalają zrozumieć dlaczego do zakażeń dochodzi w tak niespodziewanych momentach.

Koronawirus opanował cały świat i póki co nie wydaje się, żeby pandemia miała zwolnić. Kolejne kraje na całym świecie nakładają coraz bardziej surowe obostrzenia na swoich obywateli z troski o ich zdrowie - tylko w ten sposób można powstrzymać rozpowszechnianie się wirusa, który na swoim koncie ma już ponad 1,250 mln ofiar.

Ujawniono największą wylęgarnię koronawirusa w Polsce. Ujawniono największą wylęgarnię koronawirusa w Polsce. "Tam trzeba testować wszystkich"Czytaj dalej

Najnowsze badania są niepokojące. Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, prof. Robert Flisiak, twierdzi, że osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 najefektywniej zarażają innych w momencie, zanim pojawią się u nich pierwsze objawy infekcji.

- Największa gęstość wirusa u zakażonej osoby występuje jeszcze przed pojawieniem się objawów, toteż w tym okresie osoby takie są najbardziej zakaźne. To jest największa przyczyna tak szybkiego szerzenia się tej epidemii w sposób trudny do kontrolowania. Bo nie jesteśmy w stanie kontrolować ludzi, którzy nie mają jeszcze objawów zakażenia, czyli wtedy, gdy jest największa zakaźność. A gdy objawy się pojawią, mamy już spadek ryzyka zakaźności – mówił podczas konferencji prasowej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Oznacza to, co potwierdził zresztą specjalista, że najszybciej rozprzestrzeniają infekcję na innych osoby, które nie mają pojęcia, że są zakażone. Dlatego też tak ważne jest przestrzeganie zasad profilaktyki oraz higieny, o które od początku epidemii w Polsce apeluje Ministerstwo Zdrowia. Noszenie maseczek i zachowanie odpowiedniego dystansu jest kluczowe.

Prof. Robert Flisiak podczas wirtualnej konferencji tłumaczył, że wirus jest najbardziej aktywny w pierwszym tygodniu zakażenia. Wiremia, czyli ilość wirusa w śluzie drzewa oskrzelowego, znacząco zmniejsza się dopiero po siódmej dobie. Oznacza to, że mniej więcej w momencie pojawienia się objawów koronawirusa, jego nosiciel dużo słabiej zaczyna nim zarażać.

- W dziesiątej dobie już prawie nie stwierdza się cząstek wirusa. Zanim całkowicie one znikną znajdują się jeszcze w formie uniemożliwiającej im replikację, bo są to fragmenty rozpadniętego wirionu (pojedynczej cząstki wirusa). Jedynie do piątego, siódmego dnia można mówić o zakaźności - potwierdził prof. Robert Flisiak.

Chociaż koronawirus w takich przypadkach przestaje się rozprzestrzeniać po maksymalnie 10 dniach od zakażenia, to jednak jest jeden przypadek, w którym dzieje się inaczej. Ekspert ujawnił w jakiej sytuacji wirus jest niebezpieczny dla innych również po tym czasie.

Dzisiaj grzeje:

1. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat dla seniorów. Chodzi o realizowanie recept

2. Nagłe zmiany w „The Voice of Poland”. Producenci nie mieli innego wyjścia, wszystko przez koronawirusa

3. Pod osłoną nocy pojawiło się oświadczenie Dziwisza. Tysiące osób patrzy z niedowierzaniem

- Pacjent przestaje być zakaźny po kilku, najpóźniej po dziesięciu dniach. Wyjątkiem są pacjenci z dużym niedoborem odporności, u których mogą znajdować się kompletne wiriony do 20. dnia - podkreślił prof. Robert Flisiak.

13 listopada w Polsce zanotowano 24.051 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie daje to już 665.547 zakażonych, z czego oficjalnie wyzdrowiało 267.580 osób. Niestety, z powodu koronawirusa lub chorób współistniejących śmierć poniosło już 9.499 mieszkańców Polski. Tylko w ostatniej dobie zmarło 419 osób.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Awantura o konie z Morskiego Oka nadal trwa. Protesty przeradzają się w rękoczyny, aktywiści nie ustają w walce o prawa zwierząt
  2. Dziwne zachowanie Grzegorza Krychowiaka na konferencji prasowej. Jego gest obiegł media, wszystko pokazały kamery
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Każdy myśli, że roślina jest zwykłym chwastem. Tymczasem zmienia smak rosołu lepiej niż najdoskonalszy przepis Gessler
  7. Policja ścigała ciągnik napakowany ludźmi. Nie do wiary, kim był jeden z nich
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News